Familiární hypercholesterolémie a COVID-19: souvislosti a rizika

18. 3. 2021

Pacienti s familiární hypercholesterolémií (FH) mají pravděpodobně vyšší riziko komplikací COVID-19 v akutní fázi infekce i v průběhu relativně dlouhé doby po jejím prodělání.

Patofyziologické souvislosti

Hladina cholesterolu ve formě lipoproteinů o nízké denzitě (LDL-c) je u pacientů s FH zvýšená již prenatálně, což v dlouhodobém horizontu vede k velmi časnému rozvoji systémové endotelové dysfunkce – pacienti s FH (v homozygotní i heterozygotní variantě) mají již v relativně mladém věku endotel dysfunkční a náchylný k dalšímu poškození přímým účinkem virové infekce nebo zánětlivé reakce, typické i pro závažný průběh COVID-19. Navíc jsou u pacientů s FH často zaznamenány rovněž vyšší hladiny sérového lipoproteinu (a), což dále zhoršuje postižení endotelu.

Léčba statiny v akutní fázi COVID-19

Statiny jsou k léčbě FH indikované již od dosažení 8 let věku. Z dosud dostupných dat se zdá, že osoby, které statiny užívají k prevenci aterosklerotických kardiovaskulárních onemocnění dlouhodobě, by měly v této léčbě pokračovat i během akutní fáze onemocnění COVID-19. Dokonce by mělo být zváženo, zda není vhodné léčbu statinem v průběhu akutní fáze infekce intenzifikovat, aby bylo skutečně dosaženo efektivního snížení LDL-c, a tím redukováno riziko rozvoje kardiovaskulárních komplikací COVID-19. Toto doporučení se týká hlavně pacientů s FH léčených statiny, lze jej však s největší pravděpodobností aplikovat také na užívání jiné hypolipidemické léčby nebo u jiných diagnóz.

S ohledem na dostupná data se dále zdá, že nejdůležitějším mechanismem stojícím za příznivým efektem statinů u infekce COVID-19 je redukce tvorby mikrotrombů. Z dlouhodobého pohledu navíc COVID-19 může spustit trvalou akceleraci aterosklerózy. Statiny tak mají potenciál zlepšovat prognózu pacientů v akutním stadiu zmenšením endotelové dysfunkce na arteriální úrovni (v epikardiálním koronárním řečišti, karotidách a intrakraniálních arteriích) i v období rekonvalescence zlepšením endotelové dysfunkce na mikrovaskulární úrovni (na intramyokardiálních mikrocévách). Měly by proto být podávány bez přerušení v akutní, rekonvalescentní i chronické fázi COVID-19.

Závěr

V současnosti nemáme data, z nichž bychom mohli zcela přesně odvodit míru zvýšeného rizika aterotrombotických komplikací COVID-19 u pacientů s FH. Nicméně již nyní je třeba tyto nemocné informovat, že jsou pravděpodobně ve zvýšeném riziku komplikací infekce COVID-19. Měli by si být vědomi, že je nutné užívat hypolipidemickou léčbu i v průběhu akutní fáze onemocnění. U pacientů s FH by poté ve spojitosti s další léčbou COVID-19 měl být kladen důraz také na efektivní snižování vysoké hladiny LDL-c.

(epa)

Zdroj: Vuorio A., Raal F., Kaste M., Kovanen P. T. Familial hypercholesterolaemia and COVID-19: a two-hit scenario for endothelial dysfunction amenable to treatment. Atherosclerosis 2021 Jan 24; 320: 53−60, doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2021.01.021.



Štítky
Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Partner sekce
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se