Pacient s rizikem VHC v ordinaci praktického lékaře

28. 4. 2016

Včasná diagnostika a léčba virové hepatitidy typu C (VHC) má zásadní význam. VHC může být (na rozdíl např. od hepatitidy B nebo infekce HIV) vyléčena. Klíčovou úlohu zde má prakticky lékař, který by měl na možnost onemocnění myslet a vyšetřit protilátky u osob s rizikovými faktory.

Inzerce

Virová hepatitida typu C je závažné zánětlivě-nekrotické onemocnění jater. Největší hrozbou je riziko přechodu do chronického stadia s možným rozvojem jaterní cirhózy a hepatocelulárního karcinomu. Choroba nebývá v akutní fázi rozpoznána a prvním objektivním příznakem může být až jaterní cirhóza.

Akutní VHC probíhá většinou asymptomaticky. U 15–25 % pacientů dochází ke spontánní clearance viru hepatitidy C (HCV), přechod do chronické formy nastává v 75–85 % případů. Jaterní cirhóza se u 10–20 % pacientů vyvine během 20 a více let a v 1–4 % případů dochází ke vzniku hepatocelulárního karcinomu (HCC), kdy třetina postižených umírá během prvního roku po stanovení diagnózy HCC. Mezi faktory asociované s progresí jaterního postižení patří vyšší věk (narůst po 45. roce), mužské pohlaví, koinfekce HIV nebo HBV, obezita a jaterní steatóza, diabetes mellitus 2. typu, poruchy imunity, kouření, konzumace alkoholu nebo vyšší stupeň jaterní fibrózy v iniciální jaterní biopsii. Závažným následkem chronické VHC je jaterní selhání s jedinou terapeutickou možností, kterou je transplantace jater.

Indikace k vyšetření anti-HCV

Praktický lékař by měl provést vyšetření protilátek vždy, když má podezření na předchozí, asymptomatickou infekci VHC. Mezi osoby s vysokou mírou rizika VHC patří:

  • osoby s anamnézou injekční aplikace drog;
  • pacienti, kteří dostali krevní transfuzi či krevní deriváty před rokem 1992;
  • příjemci orgánových transplantátů před rokem 1992;
  • hemofilici léčení před rokem 1987;
  • HIV-pozitivní pacienti;
  • nemocní s anamnézou hemodialýzy;
  • osoby s elevací aminotransferáz;
  • děti narozené HCV-pozitivním matkám (testovat po 18. měsíci věku);
  • sexuální partneři HCV-pozitivního pacienta;
  • zdravotníci a osoby, jež se poranily injekční jehlou.

U všech osob s pozitivními anti-HCV protilátkami je nutné indikovat PCR vyšetření k detekci HCV RNA. V případě pozitivity je třeba odeslat pacienta ke specialistovi.

Podceňovaný problém

Celosvětová prevalence VHC se odhaduje na cca 3 %. Jen v Evropě žije s tímto typem hepatitidy 9 milionů lidí. V České republice se prevalence VHC považuje za nízkou, avšak poslední data jsou z roku 2001 (0,2 %). Výsledky studie, která byla nedávno provedena Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové, ukazují, že mezi dospělými v ČR je více případů hepatitidy C, než kolik jich odborníci očekávali. Chronickou formou onemocnění trpí odhadem přes 80 tisíc Čechů. Mnoho z nich přitom o své chorobě neví. Na možnost chronické hepatitidy C je třeba myslet častěji, než tomu bylo doposud. Lze očekávat, že pandemie tohoto onemocnění bude kulminovat v roce 2018 s tím, jak bude přibývat osob v minulosti nakažených, u kterých se teprve po letech začínají objevovat následky nemoci.

(ask)

Zdroj: Chlíbek R. Virová hepatitida typu C v ordinaci praktického lékaře. Practicus 2014; 8: 14–15.

Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Infekční lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Psoriáza: patofyziologické mechanizmy, léčba
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Možnosti nefarmakologického ovlivnění hypercholesterolémie
Autoři: MUDr. Marek Vícha, doc. MUDr. Jan Václavík, F.E.S.C. Ph.D.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se