Esomeprazol prokázal dlouhodobou účinnost a bezpečnost v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů léčených NSAID

17. 8. 2015

Roční otevřená multicentrická studie se 130 pacienty potvrdila, že léčba esomeprazolem (20 mg jednou denně) je dobře snášená a účinná v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů, kteří dlouhodobě užívají nesteroidní antirevmatika (NSAID).

Roční otevřená multicentrická studie se 130 pacienty potvrdila, že léčba esomeprazolem (20 mg jednou denně) je dobře snášená a účinná v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů, kteří dlouhodobě užívají nesteroidní antirevmatika (NSAID).

NSAID jsou účinnými přípravky v léčbě chronické bolesti, jejich dlouhodobé užívání je však spojeno se život ohrožujícími gastrointestinálními příhodami. Jako gastroprotektivní lék se podává inhibitor protonové pumpy, esomeprazol. Cílem autorů této japonské studie bylo zhodnotit jeho dlouhodobou účinnost a snášenlivost. Stanovena byla také účinnost v prevenci recidiv peptických vředů.

Ze zařazených pacientů bylo 73,1 % žen, jejich průměrný věk byl 62,1 roku a 43,8 % mělo infekci Helicobacter pylori. Všichni pacienti měli endoskopicky potvrzený peptický vřed v anamnéze a užívali denně perorální NSAID. Nejčastěji užívanými NSAID byly loxoprofen, meloxikam a diklofenak, 16,2 % pacientů užívalo selektivní inhibitory cyklooxygenázy. Důvodem podávání NSAID byla nejčastěji revmatoidní artritida (u 42 pacientů) a osteoartritida (u 34 pacientů).

Dlouhodobá compliance k léčbě esomeprazolem dosáhla u většiny pacientů > 75 %. U 16,9 % pacientů se objevily nežádoucí účinky, které byly posouzeny jako související s léčbou, byly ovšem mírné a přechodné. Nejčastěji se jednalo o poruchu jaterních funkcí, bolest hlavy, zvýšení hladiny γ-glytamyltransferázy a svalové spazmy (vždy u 2 pacientů). Bez recidivy peptického vředu zůstalo v průběhu jednoho roku trvání studie 95,9 % pacientů (95% CI: 92,3–99,4).

Studie potvrdila dobrou snášenlivost i účinnost esomeprazolu v prevenci recidivy peptických vředů u pacientů s chronickou léčbou NSAID.

(zza)

Zdroj: Sugano K., Kinoshita Y., Miwa H., Takeuchi T. Esomeprazole NSAID Preventive Study Group. Safety and efficacy of long-term esomeprazole 20 mg in Japanese patients with a history of peptic ulcer receiving daily non-steroidal anti-inflammatory drugs. BMC Gastroenterol. 2013 Mar 26; 13: 54.

 



Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se