Váha, zánět, příznaky spojené s rakovinou a kvalita života odvozená od zdravotního stavu u pacientek přeživších rakovinu prsu
Stabilní váha je velmi důležitým prognostickým faktorem pro pacientky, které úspěšně bojují s rakovinou prsu. Americká studie se zaměřila na spojitosti mezi váhou, váhovými výkyvy, zánětem, příznaky spojenými s rakovinou a kvalitou života odvozenou od zdravotního stavu (HRQOL – health-related quality of life) mezi přeživšími pacientkami s rakovinou prsu ve fázi 0-IIIA.
V rámci studie byla vyhodnocována výška, váha, hladina C-reaktivního proteinu (CRP), a to zhruba 30 měsíců od diagnózy. Dále byly 40 měsíců od diagnózy zjišťovány příznaky spojené s rakovinou (příznaky spojené s hrudní stěnou a paží, vazomotorické příznaky, močová inkontinence, vaginální symptomy, kognitivní poruchy, změny nálad, poruchy spánku, sexuální zájem a funkce) a HRQOL. Pacientky byly rozděleny do jednotlivých podskupin dle váhových parametrů. Data všech 661 účastnic byla vyhodnocena dle BMI (< 25,0; 25,0–29,9; ≥ 30,0 kg/m2), u 483 účastnic byly ještě jednotlivé symptomy hodnoceny dle změn hmotnosti (ztráta ≥ 5 %, změna váhy < 5 %, nárůst ≥ 5 %).
V porovnání se ženami s BMI < 25,0 kg/m2 měly ty s BMI ≥ 30,0 kg/m2 následující výsledky: zvýšené příznaky spojené s paží (+ 25,0 %), močovou inkontinenci (+ 40,0 %), únavu (+ 18,9 %) a slabší fyzické schopnosti (– 15,6 %). Obézní ženy měly menší problémy s usínáním.
V porovnání s váhovou změnou < 5 % měly pacientky s nárůstem váhy o ≥ 5 % nižší skóre fyzických schopností (– 7,2 %) a vitality (– 11,2 %). Pacientky se ztrátou váhy o ≥ 5 % měly v tomtéž porovnání méně příznaků spojených s hrudní stěnou (– 33,0 %) a paží (– 35,5 %).
Vyšší hodnoty CRP byly asociovány s horšími příznaky spojenými s hrudní stěnou, častější inkontinencí, horšími fyzickými schopnostmi a vitalitou.
Ačkoli budou potřeba další studie na detailní zhodnocení jednotlivých asociací, je zřejmé, že udržení zdravé váhy a snížení zánětu může vést ke zmírnění příznaků spojených s rakovinou a zlepšit tak kvalitu života pacientek přeživších rakovinu prsu.
(boba)
Zdroj: Imayama I., Alfano C. M., Neuhouser M. L., et al. Weight, inflammation, cancer-related symptoms and health-related quality of life among breast cancer survivors. Breast Cancer Res Treat. 2013 Jun 25.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Jak účinně předcházet nedostupnosti léků? A co je nového v preskripci?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací
Mohlo by vás zajímat
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu