#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zvýšená incidence žilní trombózy v průběhu těhotenství po IVF

27. 11. 2014

Neustále přibývá žen, jež otěhotní za pomoci metod asistované reprodukce. Těhotenství samotné je prokoagulační stav, který zvyšuje riziko trombembolických příhod. Již v průběhu IVF se významně mění hormonální hladiny, což připomíná právě stav v těhotenství. Nicméně je známo, že samotná IVF, která nevedla k těhotenství , riziko trombembolismu nezvyšuje. Pokud se ale připojí těhotenství, je situace úplně jiná.

Do studie publikované zcela recentně v časopise Human Reproduction byla zahrnuta všechna dánská těhotenství vzniklá po IVF v období od roku 1995 do roku 2005, jejichž celkový počet byl 18 787. Ze záznamů byly zjišťovány trombembolické příhody (TEN) a jejich incidence u těhotných po IVF byla porovnána s incidencí TEN u referenčních těhotných.

Celkem bylo identifikováno 48 případů TEN. Mezi těhotnými po IVF tak byla celková incidence žilní trombózy 28,6/10 000 těhotenských let v porovnání s 10,7/10 000 ženských let u referenčních těhotných. V období šestinedělí byla prokázána obdobná tendence ve výskytu TEN, kdy incidence trombózy byla u žen po IVF 27,9/10 000 ženských let v porovnání se 17,5/10 000 ženských let u referenčních těhotných.

Při porovnání incidencí bylo relativní riziko trombózy pro ženy oplozené pomocí IVF v průběhu těhotenství v porovnání s referenčními těhotenstvími 3,0. Relativní riziko bylo 2,8 v případě jednočetného těhotenství po IVF a 4,4 v případě vícečetných těhotenství po IVF. V období šestinedělí bylo relativní riziko TEN po IVF 1,2 v případě jednoho dítěte a 3,9 v případě vícečetných těhotenství ve srovnání s referenční skupinou. Věk matky, kouření či parita nehrály významnou roli v ovlivnění rizika trombózy. Dalšími faktory zvyšujícími riziko TEN byly ovariální hyperstimulační syndrom a syndrom polycystických ovarií. Také císařský řez zvyšoval riziko TEN v průběhu šestinedělí, nicméně zvýšení nebylo signifikantní.

Incidence žilní trombózy je značně zvýšena v průběhu těhotenství po in vitro fertilizaci, a to obzvláště v průběhu prvního trimestru a také prvních 6 týdnů po porodu.

(boba)

Zdroj: Hansen A. T., Kesmodel U. S., Juul S., Hvas A. M. Increased venous thrombosis incidence in pregnancies after in vitro fertilization. Human Reproduction. Publikováno online 6. ledna 2014; doi: 10.1093/humrep/det458



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#