#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Rizikové faktory pro nutnost chirurgické léčby u pediatrických pacientů s Crohnovou chorobou

19. 12. 2008

Zvýšené riziko nutnosti operace bylo pozorováno u pacientů, u kterých byla zjištěna leukocytóza, hypoalbuminemie a pozitivita na protilátky proti Saccharomyces cerevisiae. Jako významný protektivní faktor snižující riziko operace se uplatnila léčba 5'ASA a infliximabem. Také popsaný vztah mezi užíváním aminosalycilátů a mírnějšími symptomy reflektuje účinnost léčby...

Kumulativní incidence nutnosti chirurgické léčby se u dospělých pacientů s Crohnovou nemocí pohybuje mezi 40 a 70 procenty v průběhu deseti let od stanovení diagnózy. Cílem americké studie publikované v časopise Gastroenterology v roce 2006 bylo prostřednictvím retrospektivní studie zjistit kumulativní incidenci a rizikové faktory pro resekci střev u pediatrických pacientů s Crohnovou nemocí.

Pro účely studie byla posuzována data od 989 pacientů s Crohnovou nemocí ve věkovém rozmezí 0–17 let v době stanovení diagnózy. Tato data byla shromažďována v průběhu let 2000–2003 v šesti amerických gastroenterologických centrech zaměřených na pediatrické pacienty.

Z celého souboru byla chirurgická intervence nutná u 128 pacientů. Kumulativní incidence nutnosti operace byla 17 procent v průběhu pěti let a 28 procent v průběhu deseti let od stanovení diagnózy idiopatických střevních zánětů.

Rizikové faktory

Zvýšené riziko nutnosti operace bylo pozorováno u pacientů, u kterých byla zjištěna leukocytóza, hypoalbuminemie a pozitivita na protilátky proti Saccharomyces cerevisiae. Ženské pohlaví, iniciální diagnóza ulcerózní kolitidy, neprospívání a opožděný růst, stejně tak jako přítomnost abscesů, fistul nebo striktur, byly také spojeny se zvýšenou pravděpodobností chirurgické intervence.

Skupiny se sníženým rizikem operace

Naopak ve skupině se sníženým rizikem byly děti, u kterých byla stanovena diagnóza ve věku 3–5 let nebo 6–12 let, což pravděpodobně souvisí s včasným rozpoznáním onemocnění a nasazením efektivní léčby, která umožnila zpomalit progresi onemocnění. Stejně tak bylo riziko nižší i u dětí, které měly horečku. Autoři se domnívají, že horečka jako jeden z častých symptomů střevních zánětů mohla přispět k včasnému stanovení diagnózy.

Aminosalyciláty a infliximab jako protektivní faktory

Jako významný protektivní faktor snižující riziko operace se uplatnila léčba 5'ASA a infliximabem. Také popsaný vztah mezi užíváním aminosalycilátů a mírnějšími symptomy reflektuje účinnost léčby. Riziko operace bylo naopak zvýšeno u dětí, které byly léčeny cyklosporinem.

Posouzení rizika operace v průběhu Crohnovy nemoci a identifikace rizikových a protektivních faktorů u pediatrických pacientů umožní upřesnit doporučení pro léčbu, která může zlepšit průběh onemocnění a snížit riziko nutnosti operace.

Příjemné prožití vánočních svátků vám přeje redakce webu Střevní-Záněty.cz.

Zdroj:

  • Risk Factors for Initial Surgery in Pediatric Patients with Crohn's Disease, N. Gupta et al., Gastroenterology 2006; 130: 1069–1077.
(hak)


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#