#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pracovní stres mužů a prodloužená doba početí

15. 12. 2009

V posledních 50 letech dochází celosvětově ke snižování celkové míry fertility, definované jako průměrný počet porodů na 1 ženu během reprodukčního období. Tento trend postihuje i rozvojové země, zejména jsou však zasaženy vyspělé státy, kde je udáván průměrný počet 1,6 dítěte na 1 ženu.

V posledních 50 letech dochází celosvětově ke snižování celkové míry fertility, definované jako průměrný počet porodů na 1 ženu během reprodukčního období. Tento trend postihuje i rozvojové země, zejména jsou však zasaženy vyspělé státy, kde je udáván průměrný počet 1,6 dítěte na 1 ženu. Mezi faktory spojené se snížením porodnosti patří zejména expozice chemickým a fyzikálním vlivům v zaměstnání, ale i psychologický stres spojený s výkonem povolání. Toto tvrzení je založeno na biologické interakci stresových hormonů s hormony reprodukce. Stresové hormony negativně ovlivňují menstruační cyklus ženy a současně postihují reprodukční schopnost mužů a prodlužují dobu k dosažení těhotenství.

U mužů způsobuje chronický stres sníženou testikulární funkci, spojenou s poruchou syntézy, a uvolňování luteinizačního hormonu a testosteronu. Dochází k poruše spermatogeneze, snížení libida, ke snížení kvality spermií, jejich koncentrace a motility.

Cílem retrospektivní dotazníkové studie bylo vyšetřit asociaci mezi psychosociálním stresem v zaměstnání u ženatých mužů a jejich manželek s prolongovanou dobou početí. Účastníky studie, do které bylo zahrnuto 322 manželských párů, byli ženatí pracovníci velkého korejského petrochemického závodu. K výběrovým kritériím patřilo těhotenství v minulosti a absence kontraceptiv. Psychosociální stres byl měřen pomocí dotazníku zhodnocujícího nerovnováhu mezi úsilím a výsledkem. Prolongovaná doba početí byla charakterizována frekvencí gravidit v prvním menstruačním cyklu (udává se, že zhruba 25–30 % zdravých párů, které nepoužívají antikoncepci, koncipují v prvním menstruačním cyklu ženy).

Po úpravě zavádějících demografických faktorů a vlivů týkajících se životního stylu a expozice benzenem bylo zjištěno, že prodloužená doba početí byla spojena se signifikantním zvýšením nerovnováhy mezi poměrem úsilí/výsledek. Současně bylo zjištěno, že chronický pracovní stres mužů byl spojen se snížením počtu početí v prvním menstruačním cyklu žen. Na rozdíl od jiných prací nebyl v této studii dokázán negativní vliv benzenu na prolongované početí.

(moa)

Zdroj: Paternal work stress and prolonged time to pregnancy. Int Arch Occup Environ Health. 2009 Jan; 82 (2): 209–16. Epub 2008 Apr 19.



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#