#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nové použití GnRH antagonistů

19. 11. 2007

Na 23. konferenci Evropské společnosti lidské reprodukce a embryologie byly předneseny nové poznatky o léčbě, která chrání plodnost pacientek s nádorovými a autoimunitními chorobami.

Na 23. konferenci Evropské společnosti lidské reprodukce a embryologie byly předneseny nové poznatky o léčbě, která chrání plodnost pacientek s nádorovými a autoimunitními chorobami. Studie se zabývaly možností terapie pomocí gonadotropin-releasing hormone (GnRH) antagonistů. Ukázalo se, že jejich účinek spočívá v ochraně ovarií při současně podaných toxických dávkách chemoterapie.

GnRH antagonisté se v současnosti používají k léčbě estrogendependentní infertility a při metodách IVF. Další indikací jsou endometriózy, leiomyom, karcinom prsu, pubertas praecox u dětí, u mužů se používají při benigní hyperplazii prostaty a karcinomu prostaty.

Odborníci vycházeli z poznatků, že GnRH antagonisté působí během terapie infertility supresi ovulace, a předpokládali tedy, že během chemoterapie se díky nim ovaria dočasně „vypnou“. Ženám byl podáván GnRH antagonista cetrorelix ve formě tří subkutánních injekcí souběžně s chemoterapií.

Vědci si všimli, že ovariální funkce byly potlačeny, ale že se vrátily do původního stavu, jakmile byla ukončena série chemoterapie. Hladiny FSH (folikuly stimulujícího hormonu) byly zvýšeny u 73 % pacientek, ale následně se vrátily k normálu Celkem 94 % pacientek začalo znovu spontánně ovulovat a menstruovat během 12 měsíců.

Užití GnRH antagonistů redukovalo i další nežádoucí účinky chemoterapie, které vycházejí z nízkých hladin estrogenů. Jde například o návaly horka a pocení či zvýšené riziko osteoporózy. Vedlejší nežádoucí účinky z dlouhodobého užívání GnRH antagonistů byly minimální, 19 % pacientek netrpělo žádnými a jen 6 % si stěžovalo na perzistující obtíže.

Vědci doufají, že se tato léčba osvědčí jako účinný způsob ochrany plodnosti žen bez budoucích následků terapie. Existují i jiné metody, které dnes umožňují pacientkám mít děti. Avšak pro ženy s nádorovým onemocněním je obzvlášť důležité, že se jim tímto okamžikem otevírají nové možnosti a šance pro jejich mateřství.

(nes)



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#