Vliv kvality morfologie spermií na úspěšnost intrauterinní inseminace

5. 1. 2015

Cílem předkládané studie je určení vlivu kvality spermií na pravděpodobnost otěhotnění při použití intrauterinní inseminace (IUI) jako metody léčby neplodnosti.

Problém neplodnosti v současné době nabývá na významu a s ním i potřeba kvalitní léčby. Zhruba jeden ze šesti párů usilujících o početí se bohužel setká s nějakou formou neplodnosti. Mužská neplodnost je přítomna ve 30–50 % případů, ve 20 % je její jedinou příčinou.

Vyhodnocování kvality spermatu

Analýza kvality spermatu zahrnuje vyhodnocení koncentrace, motility a morfologie spermií. Pro účel studie byla vybrána Krugerova–Tybergerova metoda (SSM), hodnotící kvalitu spermií po morfologické stránce. Pokud je SSM v rozmezí 0–4 %, je pravděpodobnost spontánního otěhotnění velmi malá, naopak hodnota 14 % je považována za normální.

Design studie

Studie probíhala retrospektivně na 408 párech podstupujících celkem 856 cyklů IUI bez rozlišení důvodu neplodnosti. Díky tomu bylo zastoupení příčin neplodnosti velmi pestré, od endometriózy přes ovariální dysfunkci až po oligospermii jako důvod mužské neplodnosti. Páry byly rozděleny dle hodnoty SSM, za hranici byla brána hodnota 4 %. IUI byla hodnocena jako úspěšná, pokud bylo zaznamenáno následné intrauterinní těhotenství s patrnými srdečními ozvami.

Výsledky studie

Nebyl prokázán žádný statisticky významný rozdíl v pravděpodobnosti otěhotnění mezi skupinami pacientů se SSM pod 4 % a pacientů se SSM vyšším než 4 % (17,3 % vs. 16,7 %). Ve skupině se SSM pod 4 % byla průměrná hodnota SSM 2,4 %, ve druhé skupině pak 9,9 %.

Závěr

Nevyhovující parametry kvality morfologie spermií nejsou spojeny s nižší pravděpodobností otěhotnění u párů podstupujících IUI. Zhoršená kvalita spermií by tedy neměla být jediným důvodem, proč vynechat metodu IUI a přejít rovnou ke klasickému IVF, neboť není predikčním faktorem úspěšnosti. Naopak protože se z hlediska pravděpodobnosti gravidity nic nemění, mělo by se metody IUI využít jako první, neboť se jedná o metodu méně invazivní s jasnými pozitivy pro matku i pro plod.

Zdroj: Deveneau N. E. Impact of sperm morphology on the likelihood of pregnancy after intrauterine insemination. Fertility and Sterility 2014; 102 (6): 1584–1590.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se