Mechanická expanze zona pellucida u lidských rozmrazených embryí - nová metoda asistovaného hatchingu

3. 11. 2010

Narušení zona pellucida blastocysty (tzv. hatching) v období implantace je kritickou fází vývoje oplozeného vajíčka a je podmínkou vzniku gravidity.

Narušení zona pellucida blastocysty (tzv. hatching) v období implantace je kritickou fází vývoje oplozeného vajíčka a je podmínkou vzniku gravidity. K narušení tohoto procesu může dojít u čerstvých i rozmrazených kryokonzervovaných embryí následkem prodloužené kultivace v arteficiálním prostředí, které pak způsobuje "ztvrdnutí" zona pellucida (ZP). Rovněž technika zamrazení a následného rozmrazení embryí může ovlivnit vlastnosti ZP.

Techniky asistovaného hatchingu (AH), které mají za úkol ztenčit nebo porušit ZP, zahrnují mechanickou, chemickou, enzymatickou a laserovou manipulaci. Podle některých literárních údajů kompletní porušení ZP má za následek abnormální blastocystovou expanzi, ztrátu blastomer a snížení ochranné funkce membrány proti infekčním a imunologickým agens. Diskutován je také negativní dopad ztenčené ZP.

Ve snaze předejít potenciálním nevýhodám byla vyvinuta nová metoda mechanického AH, inspirovaná přirozeným rozpínacím efektem blastocysty na ZP. Tato metoda nezpůsobí porušení ani ztenčení ZP, ale pomocí injikovaného hydrostatického tlaku ji rozepne.

Autoři studie tuto metodu aplikovali na rozmrazená kryokonzervovaná embrya ve stáří tří dnů. Studie se zúčastnily pacientky, u kterých selhal první IVF/ISCI cyklus s transferem či bez transferu čerstvého embrya. Pacientky byly randomizovány do skupiny s asistovaným hatchingem (AH), kdy byla ZP u rozmrazených embryí expandována pomocí hydrostatického tlaku, a do kontrolní skupiny, u které byla zona pellucida propíchnuta ICSI jehlou bez expanze ZP.

U AH skupiny bylo rozmrazeno 244 embryí a 178 z nich (73,0 %) přežilo, u kontrolní skupiny přežilo 190 (73,4 %) z 259 embryí. Morfologické vlastnosti blastomer byly pečlivě monitorovány u obou skupin. I když bylo u obou skupin transferováno stejné množství embryí, v AH skupině bylo prokázáno statisticky významně vyšší procento implantace a vyšší hodnoty klinické „pregnancy rate“.

Mechanická expanze zona pellucida pomocí injikovaného hydrostatického tlaku u třídenních rozmrazených kryokonzervovaných embryí přispěla ke zvýšení implantace ve srovnání s kontrolní skupinou.

(moa)

Zdroj: Fertil Steril 2010(Sep);94(4):1302-1307. doi:10.1016/j.fertnstert.2009.08.014



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se