Účinnost exemestanu u ER+ karcinomu prsu není závislá na expresi progesteronových receptorů
V rámci mezinárodní studie TEAM u pacientek s časným karcinomem prsu s přítomností estrogenových receptorů proběhla podstudie, která hodnotila vliv přítomnosti progesteronových receptorů na výsledek léčby tamoxifenem a exemestanem.
V rámci mezinárodní studie TEAM u pacientek s časným karcinomem prsu s přítomností estrogenových receptorů (ER) proběhla podstudie, která hodnotila vliv přítomnosti progesteronových receptorů (PgR) na výsledek léčby tamoxifenem a exemestanem. Ukázala, že přínos exemestanu, prokázaný oproti tamoxifenu v hlavní studii, není ovlivněn expresí PgR.
Nedávno publikované výsledky studie TEAM (Tamoxifen and Exemestane Adjuvant Multinational trial), která probíhala po dobu 5 let v 9 zemích, prokázaly přínos exemestanu u téměř 10 000 postmenopauzálních žen s ER+ karcinomem prsu, které byly randomizovány k léčbě exemestanem nebo tamoxifenem s následným převedením na exemestan.
V předem naplánované podstudii byla u 4 325 žen zjištěna přítomnost progesteronových receptorů ve vzorcích nádorové tkáně odebrané před zahájením léčby. Výsledky kvantitativní analýzy a imunohistochemické analýzy byly porovnány s výsledky přežití bez projevů choroby v jednotlivých terapeutických skupinách.
Z vyšetřených pacientek mělo 23 % nízký výskyt PgR (allred skóre ˂ 4) a 77 % vysoký výskyt PgR (allred skóre ≥ 5). Nebyl zjištěn žádný vliv přítomnosti PgR na výsledek léčby exemestanem oproti tamoxifenu (poměr rizik u PgR↑ 0,83, 95% CI 0,65–1,05; poměr rizik u PgR↓ 0,85, 95% CI 0,61–1,19, p = 0,002). Byl pozorován trend většího terapeutického účinku exemestanu u pacientek s vysokou expresí ER.
Exprese progesteronových receptorů není prediktorem přínosu preferenčního podávání exemestanu oproti tamoxifenu u postmenopauzálních pacientek s časným ER+ karcinomem prsu. Zdá se, že přínos exemestanu je ještě výraznější u pacientek s vysokou expresí estrogenových receptorů.
(zza)
Zdroj: Barlett J. M., Brookes C. L., Robson T., et al. Estrogen receptor and progesterone receptor as predictive biomarkers of response to endocrine therapy: a prospectively powered patology study in the tamoxifen and exemestane adjuvant multinational trial. J Clin Oncol. 2011; 29 (12): 1531–1538.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
Mohlo by vás zajímat
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě