Účinnost a toxicita sunitinibu u pacientů s metastatickým renálním karcinomem a renální insuficiencí
Autoři studie ověřovali účinnost a toxicitu sunitinibu u pacientů s metastatickým renálním karcinomem a renální insuficiencí, kteří jsou obvykle z ostatních studií vyloučeni. U 34 pacientů z jejich souboru byl sunitinib účinný a dále nezvyšoval toxicitu léčby. Sunitinibem je tedy možno léčit i tyto pacienty.
Pacienti s metastatickým renálním karcinomem (mRCC) a renální insuficiencí jsou většinou z účasti v klinických studiích vyloučeni, přestože jejich počet neustále narůstá. Autoři předkládané práce se proto rozhodli ověřit účinnost a toxicitu sunitinibu právě u těchto pacientů.
Do studie byli zahrnuti korejští pacienti s mRCC a renální insuficiencí, kteří byli léčeni sunitinibem jako lékem první volby v období mezi lednem 2008 a květnem 2012. Sledovány byly anamnestické údaje o pacientech, klinický efekt a toxicita léčby. Doba celkového přežití (overall survival – OS) a doba přežití bez progrese onemocnění (progression-free survival – PFS) byly stanoveny s ohledem na stupeň renálního poškození.
Studie se účastnilo celkem 34 pacientů, medián věku byl 66 let, 90 % z nich mělo performační status podle Eastern Cooperative Oncology Group 0 nebo 1 a medián glomerulární filtrace při vstupu do studie byl 0,775 ml/min/1,73m–2 (rozmezí 0,352–0,992). Počáteční dávka sunitinibu byla 37,5 mg u 12 pacientů a 50 mg u zbylých 22 pacientů. Celkem 31 pacientů sunitinib užívalo v režimu 4 týdny podáván – 2 týdny vysazen, jeden pacient měl režim 2 týdny podáván – 2 týdny vysazen a dva pacienti užívali sunitinib denně. Nejlepší léčebná odpověď byla částečná odpověď u 8 pacientů, u dalších 12 pacientů se podařilo udržet onemocnění bez progrese. Medián OS byl 26,3 měsíce (95% CI 17,1–35,3) a medián PFS 12,2 měsíce (95% CI 10,2–13,2). Nejčastějšími nehematologickými nežádoucími účinky byly stomatitida, vyrážka, generalizované otoky a slabost. Slabost, neutropenie a trombocytopenie byly hodnoceny jako nejzávažnější nežádoucí účinky léčby.
Sunitinib byl u pacientů s mRCC ve stadiu renální insuficience účinný a dále nezvyšoval toxicitu léčby. Lékaři by tedy neměli váhat ani tyto pacienty sunitinibem léčit.
(epa)
Zdroj: Kim K. H., Kim H. Y., Kim H. R., et al. Efficacy and toxicity of sunitinib in patients with metastatic renal cell carcinoma with renal insufficiency. Eur J Cancer. 2013 Dec 11; pii: S0959-8049(13)01025-3; doi: 10.1016/j.ejca.2013.11.029.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Jak účinně předcházet nedostupnosti léků? A co je nového v preskripci?
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací
Mohlo by vás zajímat
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu