Sunitinib doporučen jako standardní iniciační léčba pro pokročilý renální karcinom
Národní institut pro zdraví a správnou klinickou praxi ve Velké Británii (NICE-UK’s – National Institute for Health and Clinical Excellence) vydal konečný posuzující dokument, ve kterém doporučuje užívání Sutentu (sunitinib malate) v první linii léčby metastatického renálního karcinomu.
Ve studii bylo prokázáno, že sunitinib přináší signifikantní zlepšení v progresi přežívání oproti INF-α. Střední doba přežívání u pacientů léčených sunitinibem přesáhla 2 roky. V září 2008 proto na základě těchto důkazů vydaly zodpovědné úřady ve Velké Británii dokument, v němž upozorňují na nevhodnost podávání dosud užívaných čtyř preparátů při léčbě metastazujícího renálního karcinomu. Prohlášení úřadů vzalo zpět předchozí doporučení, a sunitinib je tak nově schválen jako hrazený preparát.
Nově platná doporučení jsou zásadním krokem dopředu především pro pacienty s metastatickým karcinomem ledviny, ale i pro lékaře, kteří tak nyní mohou pacientům nabídnout ověřenou a účinnou metodu léčby pro tento jinak obtížně léčitelný nádor.
Odhaduje se, že ve Velké Británii ročně onemocní karcinomem ledviny více než 7 000 lidí a současně 3 600 lidí na toto onemocnění zemře. Ve světě je pak ročně diagnostikováno 210 tisíc nových případů a v době diagnózy má již 25–35 % těchto pacientů pokročilé onemocnění. Metastatický a recidivující karcinom ledviny má velmi špatnou prognózu. Střední doba přežití byla dosud jen 10–13 měsíců.
Sunitinib, inhibitor multikinázy, byl schválen pro léčbu pokročilého karcinomu ledviny v roce 2006. Blokádou multimolekulárních cílů ovlivňuje růst, proliferaci a šíření nádoru. Sunitinib je doporučován jako lék první volby u pokročilého nebo metastatického nádoru ledviny u těch pacientů, kteří jsou vhodní k imunoterapii a jsou asymptomatičtí nebo mají jen mírné symptomy plynoucí z jejich nádorového onemocnění.
(jos)
Zdroj:
Motzer R. J., Hutson T. E., Tomczak P. et al., J Clin Oncol 27: 3584–3590, DOI: 101200/JCO.2008.20.1293
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
Mohlo by vás zajímat
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic