Prognóza pacientů, kteří dosáhli kompletní odpovědi na cílenou terapii metastatického renálního karcinomu
Dosažení kompletní odpovědi nebývá u cílené terapie metastatického renálního karcinomu časté. Jaké jsou dlouhodobé vyhlídky pacientů s kompletní odpovědí v závislosti na další terapii, studovala česká Pracovní skupina pro renální karcinom. Výsledky byly publikovány na konci roku 2015 ve významném časopisu European Urology.
V 1. linii léčby metastatického renálního karcinomu (mRCC) se u pacientů s dobrou a střední prognózou užívají léčiva pro cílenou terapii zaměřená proti vaskulárnímu endotelovému růstovému faktoru (VEGF), jako jsou inhibitory tyrosinkináz sunitinib, sorafenib a pazopanib nebo monoklonální protilátka bevacizumab v kombinaci s interferonem α. V současné době není známo, zda u pacientů, kteří byli léčeni anti-VEGF terapií a dosáhli kompletní odpovědi (complete response [CR]), může být tato léčba ukončena bez zvýšení rizika rekurence.
Retrospektivní analýza databáze RENIS
Skupina českých lékařů, nádorových biologů a statistiků se proto zaměřila na tuto skupinu pacientů v registru RENIS. Do retrospektivní studie byli zařazeni nemocní, kteří byli v 1. linii léčeni anti-VEGF terapií (n = 2803). Jednalo se o 1834 pacientů léčených sunitinibem, 594 sorafenibem, 306 pazopanibem a 69 kombinací bevacizumabu s interferonem α. Analyzováno bylo celkové přežití (OS) a přežití bez progrese (PFS) u pacientů, kteří dosáhli CR (n = 100; sunitinib – 84, sorafenib – 9, pazopanib – 4, bevacizumab – 3).
Medián času do dosažení CR činil 10,1 měsíce, medián PFS od zahájení cílené terapie 3,8 roku (95% CI 2,9–4,6 roku) a 5leté celkové přežití (OS) dosáhlo 80 % (95% CI 70–91 %). Mezi pacienty, kteří ukončili cílenou terapii do 1 měsíce od dosažení CR (n = 30), a pacienty, kteří v terapii pokračovali (n = 70), nebyl významný rozdíl v OS (CI pro rozdíl mezi 2letým OS po CR činil –13 až 19 %; p = 0,3) ani v PFS (CI pro rozdíl mezi 2letým PFS po CR činil –29 až 17 %; p = 0,7).
Závěr
Dosažení CR je spojeno s výbornou prognózou dlouhodobého přežití pacientů s mRCC. V této studii nebyly pozorovány žádné významné rozdíly v přežití pacientů v závislosti na ukončení nebo pokračování cílené anti-VEGF terapie.
(jam)
Zdroj: Büchler T., Bortlíček Z., Poprach A. et al. Outcomes for patients with metastatic renal cell carcinoma achieving a complete response on targeted therapy: a registry-based analysis. Eur Urol 2015 Dec 30; pii: S0302-2838(15)01240-3; doi: 10.1016/j.eururo.2015.12.031 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak souvisí osamělost se způsobem, jakým náš mozek vnímá svět?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Aktuální definice kategorií antimikrobiální citlivosti dle EUCAST a jejich implikace v klinické praxi
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Mohlo by vás zajímat
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu