Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
Když se mluví o testování z krve, jistě vás v tomto kontextu jako první nenapadne krev menstruační. Pokud se však nad logikou jejího využití při diagnostice zamyslíte, dává to naprostý smysl. Každý měsíc 1,8 miliardy žen na planetě menstruuje, a cenný zdroj informací o jejich zdravotním stavu je tedy bez invazivních vyšetřovacích metod pravidelně k dispozici. Právě proto byl ve Spojených státech amerických nedávno schválen test na glykovaný hemoglobin používající ke sběru vzorku speciálně upravenou menstruační vložku.
Pomoc v boji s komplikacemi diabetu
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno schválil první diagnostický test využívající menstruační krev. Jedná se o vyšetření glykovaného hemoglobinu (HbA1c) a výrobci testu si od něj slibují, že pomůže k časné diagnostice diabetu mellitu v populaci. Odhaduje se, že nediagnostikovaných diabetiků může být jen v USA okolo 9 milionů. Diabetes je přitom v USA příčinou asi stovek tisíců úmrtí (a 1,5 milionů po celém světě). Právě časná diagnóza a následná adekvátní léčba by mohly rozvoji komplikací zabránit, nebo je alespoň oddálit.
K testování z menstruační krve se využívají dvě speciálně upravené menstruační vložky, do nichž jsou zabudovány odnímatelné proužky sloužící ke sběru potřebného vzorku menstruační krve. Obě vložky by měly být použity v rámci jednoho menstruačního cyklu a proužky poté zaslány do certifikované laboratoře k vyhodnocení. Výsledky dorazí do speciální aplikace nebo na e-mail. Spolehlivost testu podle výrobců odpovídá spolehlivosti testování z krve klasicky odebrané z žíly.
Výhody a nevýhody nového testu
Nová metoda testování je vhodná zejména pro ženy, které trpí fobií z jehel. Jejich množství nemusí být zanedbatelné – mezi dětmi by jich měla být více než polovina a mezi dospělými okolo čtvrtiny. Pro testování také není třeba navštívit odběrové místo, a je tedy vhodné i pro osoby, které se jim dlouhodobě vyhýbají, ať ze subjektivních či objektivních důvodů. Test je také možné postupovat s příchodem menstruačního krvácení pravidelně každý cyklus, a tak může každá žena dlouhodobě monitorovat svou hladinu glykovaného hemoglobinu.
Nevýhodami nového testu je nepochybně jeho cena (49 dolarů). Ačkoliv je v USA dostupný bez receptu, nemůže si ho dovolit každý, protože není ani částečně proplácen zdravotními pojišťovnami. Také není jednoduché jeho výsledky automaticky zanést do lékařských záznamů, a proto je možné, že pacientka, která ho podstoupí, bude svým lékařem vyzvána k tomu, aby se nechala retestovat ze žilní krve.
Široký potenciál v diagnostice
Menstruační krev je vhodná k vyšetření stejně jako žilní krev, ačkoliv svým složením jsou odlišné. Skladba menstruační krve je komplexnější – obsahuje také děložní hlen a tkáň endometria. Kromě hormonů a bakterií typických pro dělohu v ní lze detekovat různé imunitní buňky, nukleové kyseliny a 1061 proteinů, z nichž 385 se nevyskytuje jinde v těle. To jsou tedy informace, které máme zatím k dispozici, výzkum menstruační krve je totiž stále v plenkách.
Využitelnost menstruační krve pro testování ověřovali Naseri et al. ve studii z roku 2019 a přímo pro určení hladiny glykovaného hemoglobinu byla stejným týmem testována o 3 roky později. Zdá se ovšem, že potenciál menstruační krve v diagnostice je mnohem větší.
Dle citované studie z roku 2019 by ji bylo možné využít pro celou řadu dalších vyšetření, například k určení hladiny celkového cholesterolu, C-reaktivního proteinu, reprodukčních hormonů či hormonů štítné žlázy. Test může posloužit také jako alternativa HPV DNA testu nebo například pomoci ke zjednodušení diagnostiky endometriózy.
Cenný zdroj informací o těle
U diagnostiky z menstruační krve zůstává řada otázek, na které nemají výzkumníci jasnou odpověď, například zda test z menstruační krve odráží stav v určitém okamžiku nebo trend za delší dobu kvůli hromadění krve v děloze, případně jak se liší její složení v průběhu cyklu. Proto je na čase přemýšlet o menstruační krvi jako cenném zdroji informací o těle a skutečně ji v tomto ohledu studovat.
Ještě před několika lety přitom bylo běžné, že absorpční schopnosti menstruačních produktů se testovaly pomocí roztoku slané vody namísto skutečné krve. Kvůli tomu mohla být jejich kapacita podceněna o 100–400 % a dojít k tomu, že u žen se silným krvácením, symptomem různých nemocí – od adenomyózy přes polypy až po karcinom dělohy – mohla být diagnóza, stanovená na základě výše spotřeby menstruačních produktů, zbytečně oddálena.
(pok)
Zdroje:
1. Q-Pad Test System. K231465. FDA, 2023 Dec 6. Dostupné na: www.accessdata.fda.gov/cdrh_docs/pdf23/K231465.pdf#xd_co_f=NTI1NTliN2ItNmFmZi00OTQ0LTgxNGUtYjAyNTgzMjQ2YmQ4~
2. Dhar P. What can period blood reveal about a person’s health? The FDA recently approved the first diagnostic test based on menstrual blood. ScienceNews.org, 2024 Apr 16.Dostupné na: www.sciencenews.org/article/period-blood-health-diabetes-diagnostic
3. Epker E. We shouldn’t dismiss the diagnostic power of menstrual blood. Period. Forbes.com, 2024 Mar 4.Dostupné na: www.forbes.com/sites/evaepker/2024/03/04/we-shouldnt-dismiss-the-diagnostic-power-of-menstrual-blood-period/?sh=4d887a88cd23
4. Naseri S., Lerma K., Blumenthal P. D. Comparative assessment of serum versus menstrual blood for diagnostic purposes: a pilot study. J Clin Lab Med 2019; 4 (2), doi: 10.16966/2572-9578.130.
5. Naseri S., Brewster R. C. L., Blumenthal P. D. Novel use of menstrual blood for monitoring glycaemic control in patients with diabetes: a proof-of-concept study. BMJ Sex Reprod Health 2022; 48 (2): 123–127, doi: 10.1136/bmjsrh-2021-201211.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Proč jsou nemocnice nepřítelem spánku? A jak to změnit?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/42
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Konference Efektivní nemocnice 2024 hledala řešení pro české zdravotnictví