Léčba vředů pomocí štěpu v kombinaci s plazmou bohatou na trombocyty

20. 6. 2016

Chronický vřed dolní končetiny je poměrně běžným stavem u dospělých diabetiků. Na destičky bohatá plazma v kombinaci s kožním štěpem zvyšuje rychlost hojení a snižuje riziko vzniku recidiv. Plazma bohatá na destičky by mohla tím, že stimuluje regeneraci kůže, zvýšit rychlost přijetí transplantátu nebo zrychlit reepitelizaci.

Italští odborníci prezentovali kazuistiku, kdy se pacientovi s chronickým vředem aplikoval gel a plazma s trombocyty, které pomohly vytvořit vaskularizovanou matrix po přiložení vhodného kožního štěpu. 

Pacientem byl 77letý muž, diabetik léčený perorálními antidiabetiky a antihypertenzivy, s celkovým dobrým zdravotním stavem. Na levém kotníku měl široký vřed smíšeného původu. Zpočátku byl léčen ambulantně, lokálně podávanými léky a moderními obvazy, výsledky však byly smíšené. Vřed se rozšířil na více než polovinu obvodu levého kotníku, Achillova šlacha byla částečně obnažena. Pacient podstoupil dopplerovskou ultrasonografii, pomocí které byl posouzen stav žilního a arteriálního krevního řečiště; pulzace na noze byla zachována. Léze byla bolestivá zejména v nočních hodinách.

Terapeutický postup a proces hojení

Před výkonem byl z vředu odstraněn fibrin pomocí kyrety a okraje rány byly očištěny. Kolem léze a do štěpu bylo aplikováno lokální anestetikum. Ve vředu byly vyvrtány otvory, do kterých byly umístěny štěpy získané z oblasti ramene, následně byl nanesen hydrogel. Tlakový obvaz byl odstraněn po 8 dnech. V následujících týdnech byla rána kryta parafinovou gázou.

Hydrogel používaný při vlhkém hojení ran svými vlastnostmi poskytuje příznivější podmínky pro dosažení úspěchu v procesu reparace. Svou schopností vychytávat volné kyslíkové radikály vznikající při zánětu v ráně podporuje tvorbu granulační tkáně a reepitelizaci. Metody vlhkého hojení nabízejí pacientům pohodlí i při převazování rány, které je méně bolestivé.

Již po několika dnech pacient neuváděl žádnou bolest. Granulační tkáň se objevila mezi štěpy poměrně rychle. Většina štěpů se uchytila po 2−3 týdnech a bylo možno pozorovat ostrůvky epitelové tkáně, které se postupně spojily a vřed uzavřely. Celý proces reepitelizace byl dokončen do 4 měsíců.

Výsledky a závěr

Výsledky ukazují, že kvalita života  pacienta se výrazně zlepšila, zejména díky absenci bolesti a omezenému počtu obvazů. Použití štěpu je jednoduchá technika zvládnutelná ambulantně. Má potenciál rychle snížit bolest a usnadnit reepitelizaci vředu. Tato technika byla použita u omezeného počtu pacientů, ale všichni hlásili významnou redukci bolesti a všechny léčené vředy se uzavřely v období 3−6 měsíců. V následujícím roce by se výsledky měly potvrdit.

(ave)

Zdroj: Carducci M., Bozzetti M. et al. Treatment of a refractory skin ulcer using punch graft and autologous platelet-rich plasma. Case Rep Dermatol Med 2016; 2016: 7685939; doi: 10.1155/2016/7685939.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se