Kmenové buňky odvozené z tukové tkáně a hojení ran
Buněčné technologie jsou studovány především pro aplikaci v regenerativní medicíně, a to hlavně pro kosti, ligamenta a kůži. V americké studii byla věnována pozornost kmenovým buňkám odvozeným z tukové tkáně (ASCs – adipose-derived stem cells) a jejich možnému použití pro tvorbu buněčných štěpů (cell sheet) a jejich následnému využití při hojení ran.
ASCs byly izolovány z vyřazené lidské abdominální podkožní tukové tkáně a buněčná síť byla vytvořena na povrchu kultivační misky s fibrinovou membránou. Buněčné štěpy šly pinzetou snadno z misky odloupnout. Testování in vitro obnášelo zhodnocení histochemických vlastností plátků. In vivo testování spočívalo v aplikaci štěpů na kompletní kožní defekty (zasahující do epidermis, dermis i podkožního tuku) na holých myších po dobu 3 týdnů. Byly vytvořeny 3 skupiny. První obdržela jednu vrstvu štěpu, druhá skupina dostala vrstvy tři a třetí skupina byla skupinou kontrolní, bez specifické léčby.
U jedno- i třívrstvého štěpu v barvení hematoxylinem a eosinem byly patrné kompletní extracelulární struktury. Při testování in vivo byla poraněná oblast kontrolována 7., 10., 14. a 21. den od nasazení terapie a byl hodnocen postup hojení. U skupiny myší léčených pomocí ASCs štěpů byly zaznamenány jednoznačně menší plochy poranění v porovnání se skupinou bez terapie, a to ve všech kontrolních bodech kromě 21. dne, kdy bylo hojení u všech tří skupin dokončeno. Při použití třívrstvé terapie bylo patrné významně zlepšené hojení rány v porovnání s jednovrstvou terapií v kontrolních bodech 7., 10. a 14. den. Z toho vyplývá, že ASCs buněčný štěp podporuje buněčnou proliferaci a migraci. Při studování hustoty krevních cév se ukázalo, že ASCs buněčné štěpy lehce zvyšují cévní proliferaci v porovnání s poraněním bez této léčby. Navíc bylo prokázáno vyšší množství nového kolagenu.
ASCs mohou být velmi jednoduše od pacienta získány a vykazují nejvyšší schopnost proliferace a diferenciace, jsou následovány mezenchymálními kmenovými buňkami z kostní dřeně a chrupavky. Tato studie signalizuje, že ASCs buněčné štěpy představují potencionální životaschopný materiál pro hojení hlubokých defektů, zatím alespoň na myších modelech.
(boba)
Zdroj: Lin Y. C. et al. Evaluation of a multi-layer adipose-derived stem cell sheet in a full-thickness wound healing model. Acta Biomater. 2013 Feb; 9 (2): 5243–50.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Jak účinně předcházet nedostupnosti léků? A co je nového v preskripci?
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací
Mohlo by vás zajímat