Hypotermie při intrakraniální hypertenzi po traumatickém poranění mozku
Hypotermie jako léčebná metoda u pacientů po traumatickém poranění mozku vede ke snížení intrakraniálního tlaku, ale nikoli k lepšímu neurologickému výsledku těchto pacientů.
Hypotermie je metoda používaná jako ochrana před možným poškozením organismu. U osob s traumatickým poraněním mozku snižuje intrakraniální hypertenzi, nicméně není jasné, jaký vliv má na výsledný outcome těchto pacientů.
Autoři studie publikované v New England Journal of Medicine se proto rozhodli zjistit, zda hypotermie aplikovaná dle standardního léčebného protokolu při terapii zvýšeného nitrolebního tlaku bude mít vliv na konečný neurologický výsledek poraněných. Pacienty s intrakraniálním tlakem > 20 mmHg randomizovali autoři do dvou skupin. První skupina pacientů byla léčena na základě standardního třístupňového terapeutického algoritmu (1. stupeň − sedace a mechanická ventilace, 2. stupeň − osmoterapie, 3. stupeň − barbiturátové kóma a dekompresní kraniektomie). Ve druhé terapeutické skupině byla do algoritmu léčby již v prvním stupni přidána hypotermie. Hlavním cílem bylo zjistit, zda se po 6 měsících u obou skupin liší výsledky zjišťované pomocí škály Extended Glasgow Outcome Scale (E-GOS).
Celkem bylo do studie zařazeno 387 pacientů ze 47 center v 18 zemích, a to v období let 2009−2014. Ke 3. stupni léčby intrakraniální hypertenze bylo potřeba přistoupit u 54 % pacientů z kontrolní skupiny a pouze u 44 % ze skupiny zahrnující hypotermii. Nicméně výsledné hodnoty E-GOS byly statisticky významně lepší u kontrolní skupiny.
Zdá se, že u pacientů s intrakraniálním tlakem > 20 mmHg, kteří utrpěli traumatické poranění mozku a u nichž byla ke standardní terapii přidána hypotermie, dochází ke snížení intrakraniálního tlaku, nicméně to nevede k lepšímu neurologickému výsledku těchto nemocných.
(lsf)
Zdroj: Andrews P. J., Sinclair H. L., Rodriguez A. et al.; Eurotherm3235 Trial Collaborators. Hypothermia for intracranial hypertension after traumatic brain injury. N Engl J Med 2015 Dec 17; 373 (25): 2403−2412; doi: 10.1056/NEJMoa1507581.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/10
- INFOGRAFIKA: Data mluví jasně – čím dál více žen v medicíně promění české zdravotnictví
- Tři otázky pro... MUDr. Marii Svobodovou ze sekce mladých lékařů ČLK
- Mýty a fakta o epidurální analgezii z dlouholetých zkušeností anestezioložky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul