Hypertenze spojená s léčbou sunitinibem u metastatického karcinomu ledviny
Hypertenze je velmi často spojená s podáváním inhibitorů angiogeneze. Tyto inhibitory jsou cílené na signální cesty spojené s vaskulárním endoteliálním růstovým faktorem (VEGF). Nedávno byl publikován článek, ve kterém vědci hodnotili spojení mezi hypertenzí indukovanou sunitinibem a protinádorovým efektem sunitinibu u pacientů s metastatickým karcinomem ledviny (mRCC).
Studie byla retrospektivní a pracovala se sesbíranými daty ze čtyř různých studií se sunitinibem u pacientů s mRCC. Tato data hodnotila účinnost (n = 544) a bezpečnost (n = 4 917) sunitinibu podávaného v dávce 50 mg denně ve schématu 4 týdny léčby a 2 týdny pauzy. Krevní tlak (TK) byl měřen ve dni 1 a dni 28 každého šestitýdenního cyklu. Kalkulovány byly křivky přežití bez progrese (PFS) a celkového přežití (OS), dále míra rizika (HR) pomocí Coxova modelu pro data s časovými závislostmi. Byly srovnávány výsledky léčby mezi pacienty s hypertenzí (systolický TK ≥ 140 mmHg nebo diastolický TK ≥ 90 mmHg) a bez hypertenze a dále i výskyt nežádoucích příhod.
Výsledky ukázaly, že pacienti s mRCC a sunitinibem indukovanou hypertenzí (hodnoceno dle maximálního systolického TK) měli lepší výsledky než pacienti bez hypertenze – a to dle objektivní míry odpovědi na terapii (54,8 % oproti 8,7 %), mediánu PFS (12,5 měsíce oproti 2,5 měsíce) a OS (30,9 měsíce oproti 10,7 měsíce), ve všech případech platilo p < 0,001). Obdobné výsledky byly nalezeny i při analýze hypertenze definované dle maximálního diastolického TK. V Coxově modelu, ve kterém hypertenze sloužila jako časově závislá proměnná, byla přítomnost hypertenze indukované sunitinibem spojená s lepšími výsledky PFS i OS (hypertenze definovaná dle systolického TK) a OS při definici hypertenze dle maxima diastolického TK.
Byl pozorován jistý malý výskyt kardiovaskulárních, cerebrovaskulárních, očních a renálních nežádoucích příhod. Nicméně míra výskytu těchto příhod byla obdobná u pacientů s či bez hypertenze (dle systolického TK), lišila se o něco významněji u renálních nežádoucích příhod (5 % oproti 3 %).
Tato studie ukázala, že u pacientů s mRCC je přítomnost hypertenze indukované podáváním sunitinibu spojená s lepšími klinickými výsledky, přičemž hypertenze neměla signifikantní vliv na výskyt sledovaných nežádoucích příhod. Přítomnost hypertenze v průběhu léčby by tak mohla sloužit jako klinický biomarker účinnosti sunitinibu v terapii tohoto nádorového onemocnění.
(eza)
Zdroj: Rini B. I., et al. Hypertension as a Biomarker of Efficacy in Patients with Metastatic Renal Cell Carcinoma Treated with Sunitinib. J Natl Cancer Inst. 2011; 103 (9): 763–773.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Dětská onkologie OnkologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
Mohlo by vás zajímat
- Trvající pokles mortality na karcinom ledviny v Evropě
- Předchozí zánětlivá onemocnění plic zvyšují riziko rozvoje nádoru plic
- Časná fyzioterapie může zabránit lymfedému po operaci karcinomu prsu
- Epitelové buňky v aspirované tekutině z bradavky znamenají vyšší riziko karcinomu
- Odhaleny geny zodpovědné za rezistenci k tamoxifenu
- "Železem saturovaný" hovězí laktoferin zlepšuje chemoterapeutický účinek tamoxifenu u léčby basal-like karcinomu prsu u myší