Analgetická účinnost a snášenlivost i.v. oxykodonu po gastrické laparotomii
Oxykodon se často podává pro úlevu od akutní pooperační bolesti. Prezentovaná studie srovnávala jeho působení s fentanylem − v obou případech bylo léčivo podáváno parenterálně.
Úvod
Gastrická laparotomie je často doprovázena silnou pooperační bolestí. Jak se ukazuje, její nedostatečná kompenzace prodlužuje hospitalizaci a je také rizikovým faktorem rozvoje chronické pooperační bolesti. Pro mnoho pacientů je perorální forma analgetik po zákroku nevhodná, nicméně díky pacientem kontrolované analgezii (PCA), při níž si sám může podávat malé bolusy léčiva, je dosaženo optimálního tlumení bolesti.
Metodika studie
Do dvojitě zaslepené randomizované kontrolované studie bylo zahrnuto 60 pacientů podstupujících elektivní gastrickou laparotomii. V rámci pooperační intravenózní PCA jim byl podáván oxykodon nebo fentanyl (poměr potence 60 : 1). Před ukončením anestezie pacienti dostali 60 mg ketorolaku a dalších 48 hodin po zákroku pokračovala léčba bolesti pomocí PCA. V intervalech 30 minut, 3, 6, 12, 24 a 48 hodin po operaci byly zaznamenány hodnoty skóre bolesti, nežádoucí příhody a stav respirace. Kromě toho byly hodnoceny kumulativní charakteristiky opioidů a spokojenost pacientů s terapií.
Výsledky
Medián spotřeby léčiv více než 48 hodin po operaci činil u oxykodonu 50 mg (40,0−62,4 mg) a u fentanylu 0,8 mg (0,6−1,1 mg). Podíl pacientů vyžadujících záchrannou (rescue) medikaci nebyl statisticky významný. Skóre bolesti vyjádřené číselným hodnocením, v klidu i při pohybu, bylo signifikantně nižší ve skupině užívající oxykodon než u fentanylu (p < 0,05).
Incidence nežádoucích příhod byla v obou skupinách podobná (33,3 % u oxykodonu vs. 27,6 % u fentanylu; p = 0,64). Při hodnocení 30 minut po operaci udávali pacienti užívající fentanyl signifikantně vyšší sedaci (p = 0,04). Nebyly zjištěny žádné statisticky významné rozdíly v dechové frekvenci.
Závěr
Parenterálně podávaný oxykodon je v úlevě od pooperační bolesti po gastrické laparotomii srovnatelně účinný jako intravenózní fentanyl, a bezprostředně po zákroku dokonce vyvolává menší sedaci. Ačkoliv pacienti užívající oxykodon zaznamenali o něco více nežádoucích příhod, na druhou stranu pravděpodobně díky dobré analgezii udali zklamání z léčby bolesti jen ve 2 případech, na rozdíl od 5 pacientů zklamaných z kontroly bolesti pomocí fentanylu.
(mir)
Zdroj: Ding Z., Wang K., Wang B. et al. Efficacy and tolerability of oxycodone versus fentanyl for intravenous patient-controlled analgesia after gastrointestinal laparotomy: a prospective, randomized, double-blind study. Medicine (Baltimore) 2016; 5 (39): e4943, doi: 10.1097/MD.0000000000004943.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Když ženám stoupá tlak... aneb proč bychom měli řešit hypertenzi u něžného pohlaví (1. díl)
- Nová metoda slibuje personalizovanou diagnostiku a efektivnější léčbu diabetu
- V čem jsou specifické pacientky ve srovnání s pacienty v nemocnicích?
- Titanové srdce, nádory na vzestupu, rozhodné mozky a mamutí myši – „jednohubky“ z výzkumu 2025/11
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul