Spánkové poruchy u dětí ve spojitosti s ADHD syndromem
V časopise Sleep byly zveřejněny výsledky studie, která zkoumala častější výskyt poruch spánku specificky vázaných na ADHD (attention-deficit/hyperactivity disorder) syndrom dětského věku.
V časopise Sleep byly zveřejněny výsledky studie, která zkoumala častější výskyt poruch spánku specificky vázaných na ADHD (attention-deficit/hyperactivity disorder) syndrom dětského věku. Byl potvrzen předpoklad, že takové děti mohou trpět chronickou spánkovou deprivací a mají abnormální REM spánek.
Metodika
Záznamy nočního spánku byly provedeny u 15 dětí s diagnózou ADHD bez dalších psychiatrických komorbidit. Kontrolní skupina čítala 23 dětí. Věkové rozmezí obou skupin bylo 7 až 11 let. Všechny děti byly bez medikace, jinak v plném zdraví a neužívaly produkty obsahující kofein týden před uskutečněním polysomnografického (PSG) vyšetření. Hodnocení PSG bylo provedeno u dětí doma pomocí přenosného PSG vybavení, děti tak spaly ve své posteli a dodržovaly svůj běžný spánkový režim. To umožnilo přesnější prezentaci spánkových vzorců dětí a zvýšilo validitu studie. Studie zahrnovala i dotazník o 113 otázkách tykajících se spánku, chování a emočních problémů, který vyplňovali rodiče dětí.
ADHD syndrom vede ke spánkové deprivaci
ADHD syndrom má jednu z největších prevalencí v dětské psychiatrii. Děti a adolescenti s touto diagnózou uvádějí ve 25 až 50 % poruchu spánku, nadměrnou denní spavost nebo únavu. Obráceně se nedostatek spánku (spánková deprivace) projevuje sníženou schopností učení, koncentrace a pozornosti a vede k symptomům podobným ADHD (ADHD-like symptoms).
Výsledky
Výsledky studie ukazují, že děti s ADHD syndromem mají statisticky významně zkrácenou celkovou dobu trvání spánku oproti zdravé kontrolní skupině. S průměrnou dobou trvání spánku 8 h 33 min vykázala skupina těchto dětí deficit 33 min oproti skupině kontrolní. Navíc byla u zkoumané skupiny značně redukována délka trvání REM fáze spánku. V oblasti chování a emoční stability dětí byl prokázán u dětí s ADHD syndromem a současnou spánkovou deprivací nárůst úzkostných (anxiózních) stavů a alterace chování.
(ercp)
Zdroj: Sleep 2009;32(3):343–350.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Tisícileté topoly, mokří psi, stárnoucí kočky a ospalé octomilky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/41
- Menstruační krev má značný diagnostický potenciál, mimo jiné u diabetu
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Virtuální realita v psychologii. Technologie brněnských vědců zefektivní terapii fobií