Kompresní léčba žilních bércových vředů
14. 5. 2019
V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.
V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách. Hlavní léčba (pevná komprese) má pomoci žilnímu návratu. Existuje mnoho kompresních pomůcek a není zřejmé, jestli jsou všechny v léčbě bércových vředů účinné a které z nich jsou nejefektivnější.
Kritéria metaanalýzy
Za vhodné pro zahrnutí do této studie byly považovány randomizované kontrolované studie u pacientů s žilními bércovými vředy, které hodnotily jakýkoliv typ kompresivního systému. Porovnání zahrnovalo i případy bez jakékoliv kompresní léčby a také alternativní typy kompresní podpory. Hlavní důraz byl kladen na hojení vředu, dále se hodnotila rekurence, náklady, kvalita života, bolest a odstoupení od léčby.
Hlavní výsledky
V sedmi studiích se objevil racionální důkaz o podstatně rychlejším hojení při kompresivní léčbě. Data ze 6 studií monokomponentních kompresí ukazují nižší účinnost oproti multikomponentním. Výzkumy dvousložkových a třísložkových systémů nasvědčují lepším výsledkům v případě, že systémy obsahují elastickou komponentu. Čtyřsložkové systémy jsou efektivnější než krátkotažné multikomponentní. Dvousložkové systémy se ukázaly vhodnější než krátkotažná obinadla. Mezi používáním punčoch a obinadel se rozdíl neobjevil. Stejně tak nebyl zřejmý rozdíl mezi používáním tubulárních systémů a bandáží.
Závěrem
Metaanalýza prokázala, že komprese zlepšuje hojení vředu. Multikomponentní systémy jsou podle výsledků účinnější než systémy monokomponentní. Multikomponentní systémy obsahující elastickou bandáž se zdají být účinnější než ty složené převážně z neelastických složek.(ian)
Zdroj:
O'Meara S, Cullum NA, Nelson EA. Compression for venous leg ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2009, Issue 1. Art. No.: CD000265.
DOI: 10.1002/14651858.CD000265.pub2
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Aktuální legislativní změny týkající se zdravotnických prostředků – přehledné shrnutí v kostce
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Do jaké míry chrání prodělání COVID-19 před těžkým průběhem reinfekce – výsledky metaanalýzy
- Českým pacientům je nově k dispozici extrakt léčebného konopí. Jaké benefity přináší?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul