Inhibitory VEGFR a PDGFR u pokročilého renálního karcinomu
Renální karcinom je mimo jiné na molekulární úrovni charakteristický ztrátou aktivity VHL (von Hippel Lindau) tumorsupresorového genu, což následně vede k vysoké expresi angiogenních růstových faktorů. Těmi jsou zejména VEGF a PDGF.
Renální karcinom je mimo jiné na molekulární úrovni charakteristický ztrátou aktivity VHL (von Hippel Lindau) tumorsupresorového genu, což následně vede k vysoké expresi angiogenních růstových faktorů. Těmi jsou zejména VEGF (cévní endoteliální růstový faktor) a PDGF (destičkový růstový faktor).
U pacientů s pokročilým renálním karcinomem s metastázami byl testován molekulární inhibitor s vysokou vazebnou aktivitou k receptorům těchto růstových hormonů (VEGFR a PDGFR). Inhibitorem byla látka označená jako SU11248 (sunitinib malát) a účelem testu bylo ověřit klinickou aktivitu přípravku u těchto pacientů.
Metodika
Pacienti s metastázami renálního karcinomu, u kterých byla pozorována progrese onemocnění i po léčbě cytokinovou terapií (IFN-alfa, IL-2), se zapsali do druhé fáze multicentrické studie. Monoterapie SU11248 proběhla v opakovaných cyklech trvajících 6 týdnů. Cyklus sestával ze 4 týdnů denní terapie SU11248 per os a 2 týdnů, kdy byl sunitinib vysazen. Primárním cílem byla celková odpověď na léčbu a sekundárním cílem čas do progrese nemoci a bezpečnost.
Výsledky
Celkem u 25 ze 63 pacientů (40 %) léčených SU11248 se podařilo dosáhnout částečné odpovědi. U dalších 17 pacientů (27 %) bylo dosaženo po dobu nejméně 3 měsíců stabilizace nemoci. Medián času do progrese nemoci u těchto 63 pacientů byl 8,7 měsíce.
Závěr
SU11248 jako inhibitor tyrozinkinázové aktivity receptorů pro VEGF a PDGF prokázal protinádorovou aktivitu u pokročilého renálního karcinomu ve stadiu metastáz, a to jako terapie druhé linie. Oproti neúčinné systémové terapii v této fázi nemoci slibuje pokrok v oblasti ovlivnění receptorem pro VEGF a PDGF zprostředkované signální cesty efektivnější a cílenější léčbu renálního karcinomu.
(ercp)
Zdroj: J Clin Oncol 2006(Jan 1);24(1):16–24.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Jak účinně předcházet nedostupnosti léků? A co je nového v preskripci?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací