Dlouhodobá bolest: kde selhaly léky, může pomoci chirurg
Dlouhodobá bolest významně narušuje kvalitu života. V některých případech, zejména u krutých bolestí postihujících nemocné s rakovinou, nestačí k jejímu ztišení ani ty nejsilnější léky. Tehdy na řadu přichází chirurgie.
Chirurgové mají více možností, jako dotyčnému od bolesti ulevit. Jednotlivé výkony zvažují podle příčiny a charakteru přítomné bolesti. Mohou využít některé z následujících metod.
Podávání léků přímo do mozku
Jedná se o podávání silných léků proti bolesti (opiátů) za pomoci voperovaného katétru (malé trubičky) do oblasti blízko míchy či mozku. Tam je možné přímo ovlivnit struktury, které jsou za vnímání bolesti zodpovědné.
Elektrická nervová stimulace
Jde o zablokování přenosu informace o bolesti míchou. Výhodou této metody je skutečnost, že jde o vratné změny a nemůže na ní vzniknout závislost (jako při užívání opiátů). Zařízení, které elektrické stimuly vytváří, je umístěno pod kůži dotyčného.
Chirurgické výkony na míše či mozku
Přetětím, chemickým či tepelným přerušením konkrétních nervových struktur v oblasti míchy či mozku může být rovněž znemožněno vnímání bolesti.
Dekomprese – snížení tlaku
V některých případech může být důvodem silné bolesti útlak nervu jinou strukturou. Odstranění tohoto tlaku pomocí chirurgického zákroku by mělo dotyčnému od bolesti ulevit.
Chirurgické ovlivnění bolesti je až poslední metodou mezi všemi možnostmi jejího ovlivnění. Mělo by následovat až v případě, že dostatečně neúčinkují léky a selhalo ozáření bolestivé oblasti (například v případě postižení kostí metastázami při rakovině prsu). Pokud trpíte chronickými bolestmi, nezdráhejte se obrátit na svého lékaře a prokonzultovat s ním možnosti terapie, které jsou vhodné právě ve vašem případě.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Spermie, vajíčka a mozky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/38
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem