Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2024; 163: 130
Kategorie: Úvodem

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

úvodní článek potvrzuje naprosto převažující prospěšnost očkování proti onemocnění COVID-19 ve srovnání s vedlejšími nežádoucími účinky. V tomto ohledu je hamletovská parafráze naštěstí jen poutavým názvem, dobrým marketinkovým tahem. Mnohem podstatnější na textu našich předních odborníků je zatím velice málo zdůrazňovaná zásadní odlišnost systémové a slizniční imunity a z ní plynoucí klinické dopady. Velmi dobře vysvětluje jinak těžko pochopitelný fakt, že opakovaně očkovaní jedinci mají „klasický“ průkaz infekce testem založeným na slizničním stěru, a přitom vlastně žádnou nemoc, nanejvýš trochu bolení v krku a pár dnů lehce vyšší teplotu.

Ačkoliv jsme takové téma cíleně nepřipravovali, sešly se nám příspěvky, které spojuje problematika přístupu k nemocným, jejichž život se blíží svému konci – nebo to alespoň reálně hrozí. Odborné i osvětové literatury o těchto situacích (jako ostatně téměř o všem) existuje hodně, ale ne vždy je podložena dlouholetou osobní zkušeností, jak tomu je u autorů příspěvků pro toto vydání Časopisu lékařů českých.

Před uzávěrkou zastihl lékařskou obec odchod tří osobností svých oborů. Zatímco jména docenta Milana Kmenta a primáře Karla Lukáše jsou dobře známa nejen gastroenterologům, ale i mnoha internistům a chirurgům, v případě profesora Vladimíra Křena tomu tak nejspíš není. A to přesto, že patřil a bude patřit k nejvýznamnějším experimentálním genetikům přinejmenším poslední čtvrtiny minulého století, jak v nekrologu připomíná profesor Ondřej Šeda. Tady si nemohu odpustit osobní poznámku – při složení zkoušky z lékařské biologie mi (tehdy) odborný asistent MUDr. Křen nabídl místo pomocné vědecké síly. Zadané problematice vedlejšího imunitního systému potkana plně rozuměl jen on sám, ale několikaletá laboratorní práce vyústila (k našemu velkému překvapení) do ocenění dokonce na mezinárodní úrovni studentských vědeckých soutěží, které tehdy měly úroveň i publicitu. Profesor Křen nebyl jen opravdový vědec (byl jedním z mála, kdo obhájili rovnou DrSc., protože na kandidaturu „neměl čas“), byl to můj první Učitel s velkým „U“ (a další už byli jen dva). Udržovali jsme po celou dobu s panem profesorem a jeho celoživotní spolupracovnicí a manželkou docentkou Drahomírou Křenovou osobní kontakt. Zaujetí, nadhled a humor pana profesora nám budou dlouho chybět.

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
nový kurz
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Role IL-5 v patogenezi zánětu typu 2
Autoři: MUDr. Jakub Novosad, Ph.D.

Vývoj orálního mikrobionu u dětí ve vztahu s onemocněním parodontu v těhotenství
Autoři: prof. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc.

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Využití moderní pomůcky v dentální hygieně u ortodontických pacientů.
Autoři: Jana Petrášková, DiS

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se