#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

ASH 2020: Výzkum v hematologii pokročil i v „době covidové“

V roce 2020 do medicínského výzkumu na celém světě tvrdě zasáhla pandemie COVID-19. Týká se to samozřejmě i hematologie. Jak nicméně ukázalo virtuální výroční setkání Americké hematologické společnosti (ASH), ani letos vědci v tomto oboru neustali ve svém úsilí a ve svých prezentacích nabídli zajímavé novinky a vzrušující poznatky napříč širokým spektrem témat.

Červené krvinky: přerod v distributory léků i vývoj náhražek

Velmi zajímavá byla například sdělení týkající se výzkumu využití erytrocytů k účelům, které se naprosto vymykají jejich přirozené funkci, mimo jiné pro distribuci léčiv. O strategiích, jimiž by se červené krvinky přetvořily v dodavatele léků pro diagnostické i terapeutické indikace, informoval prof. Vladimir Muzykantov z Pensylvánské univerzity. Testuje se využití pórů na buněčném povrchu, genetických modifikací prekurzorů erytrocytů i připojení potřebné látky k erytrocytu.

Vědci se věnují rovněž vývoji hemoglobinových kyslíkových nosičů (HBOCs – hemoglobin-based oxygen carriers) coby náhrady pro případ nedostatku dárcovské krve. Doc. Leticia Hosta-Rigauová z Dánské technické univerzity v Lyngby přiblížila dosavadní poznatky z vývoje a výzkumu nanočástic naplněných hemoglobinem jakožto nového typu HBOC. Klíčové výzvy v současnosti představují vysoké zatížení HBOC kyslíkem, zajištění dostatečně dlouhé doby cirkulace a pochopitelně účinné reverzibilní navazování a uvolňování kyslíku.

Nové přístupy při dysfunkci destiček nebo megakaryocytů

Celá sekce přednášek se zabývala molekulárním základem dysfunkce krevních destiček či megakaryocytů a nejmodernějšími postupy při získávání nových poznatků v této oblasti.

Prof. Kathleen Fresonová z Katolické univerzity v Lovani zdůraznila hodnotu sekvenování nové generace (NGS), dr. Bethan Psailaová z Oxfordské univerzity hovořila o aplikaci vícečetných „omikových“ (multi-omic) přístupů ke studiu normální a aberantní diferenciace megakaryocytů (sady analyzovaných dat jsou získávány z genomu, proteomu, epigenomu, metabolomu apod.) a o změnách v megakaryopoeze během vývoje.

Blok pojednával i o využití moderních přístupů k identifikaci specifických subpopulací megakaryocytů, jež mají odlišné signatury, např. metabolické a zánětlivé, i k zacílení maligních megakaryocytů.

Genová editace jako pomocník v léčbě srpkovité anémie a beta-talasémie?

Dr. Haydar Frangoul z TriStar Centennial Medical Center v Nashville spolu se svými kolegy zjistil ve dvou malých multicentrických studiích, prvních svého druhu provedených u člověka, že genová editace, jejímž výsledkem je upregulace produkce fetálního hemoglobinu (HbF), může pomoci pacientům s beta-talasémií závislou na transfuzi nebo těžkou srpkovitou anémií (SCD). V rámci kongresu ASH prezentovali dosud získaná data o bezpečnosti a účinnosti použitého postupu ze studií CLIMB THAL-111 (NCT03655678) se 7 pacienty s beta-talasémií a CLIMB SCD-121 (NCT03745287) se 3 nemocnými s SCD. Zařazení pacienti byli sledováni aspoň 3 měsíce.

Potenciálně kurativní hladiny HbF v erytrocytech vědci navodili genovou editací hematopoetických kmenových a progenitorových buněk (HSPCs), konkrétně použili platformu založenou na systému CRISPR/Cas9. Z dosavadních výsledků tým vyhodnotil, že použitý postup může vést k významnému zlepšení u pacientů jak s beta-talasémií závislou na transfuzi, tak s těžkou SCD.

Aktuálně z farmakoterapie

Hovořilo se pochopitelně i o farmakologických možnostech léčby nejrůznějších hematologických chorob. Z nich vybíráme alespoň 2 podnětná sdělení:

V multicentrické randomizované otevřené kontrolované studii FLIGHT, která se zabývala 1. linií léčby imunitní trombocytopenie (ITP), byly pozorovány lepší výsledky ve skupině, která společně s kortikosteroidy (současným standardem péče) užívala také mykofenolát mofetil.

Velmi zajímavé informace zazněly v přednášce, která se věnovala výhodám fixní doby trvání léčby chronické lymfocytární leukémie (CLL). Upozornila na 2 studie, jichž se účastnili pacienti s CLL a užívali kombinovanou terapii obsahující venetoklax, ovšem v jedné šlo o 1. linii léčby a v druhé o léčbu nemocných s relabující či refrakterní CLL. V obou studiích léčba trvala přesně stanovenou dobu a obě demonstrovaly výhody tohoto přístupu. Tomuto tématu se budeme brzy věnovat v samostatném článku.

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

Zdroje:
1. Padmanabhan A. Novel blood therapeutics: the versatility of RBCs and the molecules that may replace them. ASH News Daily, 2020 Dec 4. Dostupné na: www.ashnewsdaily.org/novel-blood-therapeutics-the-versatility-of-rbcs-and-the-molecules-that-may-replace-them
2. Padmanabhan A. When platelets go bad: „bloody“ powerful tools to figure out the cause. ASH News Daily, 2020 Dec 6. Dostupné na: www.ashnewsdaily.org/when-platelets-go-bad-bloody-powerful-tools-to-figure-out-the-cause
3. Padmanabhan A. CRISPeR stem cells that make more hemoglobin F: potential cure for sickle cell disease and thalassemia? ASH News Daily, 2020 Dec 7. Dostupné na: www.ashnewsdaily.org/crisper-stem-cells-that-make-more-hemoglobin-f
4. Cornell R. F. Exploring outcomes with fixed-duration treatment in CLL and new evidence in first-line AML: pivotal clinical trial data that supports treatment decisions and patient care. The 62nd ASH Annual Meeting and Exposition, 2020 Dec 7.

Partneři
AbbVie logo 2025

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#