Vliv tromboprofylaxe na pooperační výsledky po elektivní operaci kolorekta
Multicentrická kohortová studie sledovala pooperační zotavení pacientů po kolorektální operaci z více úhlů pohledu. Byla také zaměřená na antikoagulační režimy a jejich souvislost s výskytem žilní tromboembolie (VTE), délkou hospitalizace, rizikem krvácení/hematomů a četností opakovaného přijetí k hospitalizaci.
Hodnocení tromboprofylaxe jako jednoho ukazatelů pooperačních výsledků
Autoři multicentrické retrospektivní kohortové studie analyzovali data 476 dospělých z 10 zdravotnických zařízení v USA, kteří v roce 2021 podstoupili elektivní operaci na tlustém střevě nebo konečníku. Primárními sledovanými parametry byly infekce v místě operace, VTE, pooperační nauzea a zvracení, bolest a výskyt ileu. Jako sekundární sledovaný parametr byla hodnocena četnost opakovaných hospitalizací během 7 a 30 dnů po propuštění.
Populace dospělých pacientů po elektivní operaci kolorekta
V kohortě bylo 52 % žen, průměrný věk žen činil 59 let, průměrný věk mužů 56 let, průměrná tělesná hmotnost dosahovala 82 kg. 44 % zařazených mělo diagnózu maligního nádoru, 30,5 % užívalo neoadjuvantní chemoterapii. Nejčastějším místem operace bylo sigmoideum a rektum. Většina pacientů (51 %) podstoupila laparoskopickou operaci, 29 % otevřenou a 20 % robotickou.
Enoxaparin jako nejčastěji užívaná antikoagulace za hospitalizace i po propuštění
Pooperační tromboprofylaxi dostávalo 95,2 % zařazených, a to 57,8 % enoxaparin 40 mg s.c. 1× denně, 27,6 % nefrakcionovaný heparin (UFH) 5000 j. každých 8 hodin, 6,8 % UFH a následně enoxaparin, 4,6 % UFH 5000 j. každých 12 hodin a 1,5 % enoxaparin 40 mg 2× denně. Naprostá většina (96 %) pacientů podstupovala také nefarmakologickou profylaxi VTE.
Po propuštění užívalo antikoagulaci 26,9 % zařazených pacientů, většina 3–4 týdny. Nejčastěji šlo o enoxaparin v dávce 40 mg 1× denně (64,8 %), dále o apixaban p.o. 2,5 mg 2× denně (22,7 %), rivaroxaban 10 mg p.o. 1× denně (8,6 %) a warfarin s.c. v různých dávkách (3,9 %).
Nižší četnost VTE při podávání enoxaparinu v porovnání s UFH
Výskyt VTE činil 1,5 %. Ve všech případech šlo o pacienty s profylaxí UFH 5000 j. každých 8 hodin (včetně 1 pacienta s následným užíváním enoxaparinu). Pacienti s enoxaparinem měli významně kratší délku hospitalizace a nižší výskyt VTE než probandi s UFH. Rozdíl nebyl zjištěn z hlediska krvácení nebo výskytu hematomů za hospitalizace nebo po propuštění ani v četnosti rehospitalizací do 7 či do 30 dnů.
Při antikoagulaci po propuštění z nemocnice byl u pacientů s užíváním enoxaparinu zjištěn nejnižší výskyt VTE a nejnižší riziko opakované hospitalizace do 30 dnů. Výskyt krvácení při domácí antikoagulaci dosahoval 18,1 % s rivaroxabanem, 1,2 % s enoxaparinem 40 mg 1× denně a 0 s apixabanem a warfarinem.
Závěr
Enoxaparin 40 mg s.c. 1× denně byl u pacientů po elektivní operaci kolon či rekta nejčastěji používaným režimem profylaxe VTE za hospitalizace i po propuštění a byl spojen s kratší délkou hospitalizace, nižší četností VTE a menším rizikem opakované hospitalizace do 30 dnů než UFH.
(zza)
Zdroj: Blair W. O., Ellis M. A., Fada M. et al. Effect of pharmacoprophylaxis on postoperative outcomes in adult elective colorectal surgery: a multi-center retrospective cohort study within an enhanced recovery after surgery framework. Healthcare (Basel) 2023; 11 (23): 3060, doi: 10.3390/healthcare11233060.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.