Adherence k profylaxi enoxaparinem po ortopedické operaci: Které překážky bývají nejčastější?

21. 5. 2025

Profylaktická aplikace enoxaparinu je běžnou součástí péče po ortopedických výkonech. U pacientů se přesto objevují případy žilní tromboembolie (VTE). Odborná literatura se neadherenci k aplikaci enoxaparinu blíže nevěnuje, proto se tým odborníků z Emoryho univerzity zaměřil na tuto problematiku v průzkumu provedeném přímo mezi ortopedickými pacienty.

Význam tromboprofylaxe po ortopedických operacích

Incidence VTE po velké ortopedické operaci se bez tromboprofylaxe pohybuje mezi 40 a 60 %. Běžným profylaktickým režimem je s.c. enoxaparin podávaný 2× denně. Nedostatečná adherence k této terapii zvyšuje pooperační morbiditu, mortalitu a celkové náklady na léčbu.

Adherence je vyšší při krátkodobé tromboprofylaxi, v čase klesá. Po velkých ortopedických výkonech je ovšem předepisován dlouhodobý profylaktický režim. Enoxaparin lze navíc aplikovat pouze injekčně, což může být problematické u osob se strachem z injekčních jehel a vede k dalšímu snížení adherence.

Hodnocení adherence po propuštění z nemocnice

Cílem nedávno publikovaného průzkumu bylo identifikovat bariéry v adherenci k profylaktickému užívání enoxaparinu po propuštění z nemocnice. Zařazeni byli pacienti po ortopedické operaci pro trauma, propuštění mezi dubnem a červnem 2023 s předepsaným enoxaparinem k aplikaci 2× denně.

Autoři průzkumu vedli polostrukturované rozhovory s 50 takovými pacienty při pooperační kontrole ve zdravotnickém zařízení. Průměrný věk činil 37 let, jednalo se o 20 žen a 30 mužů. V době rozhovoru bylo 21 respondentů nechodících. Adherence byla posuzována na základě odhadovaného počtu vynechaných dávek enoxaparinu dle sdělení samotných účastníků.

Identifikace hlavních bariér adherence

Průměrná adherence k profylaktickému užívání enoxaparinu dosáhla 64,5 %, medián adherence činil 70,5 %. 5 pacientů uvedlo nulovou adherenci a 17 naopak adherenci výbornou. Enoxaparin měl být podáván 2× denně, 17 (34 %) pacientů nicméně uvádělo aplikaci pouze 1× denně.

Analýza odpovědí ukázala následující příčiny neadherence:

  • nepohodlí (18 pacientů)
  • bolest (16 pacientů)
  • strach (12 pacientů)
  • vznik modřin (7 pacientů)
  • způsob podání (7 pacientů)
  • potíže se získáním léku (7 pacientů)

Celkem 40 pacientů uvedlo minimálně 1 z těchto překážek v adherenci.

Závěr – potřeba důsledného zapojení pacientů do pooperační péče

Výsledky průzkumu poukazují na značnou míru neadherence k profylaktickému užívání enoxaparinu po ortopedické operaci, což může vést k vyšší prevalenci VTE.

K lepší adherenci by mohlo přispět důkladné poučení pacienta, proč je nutné dlouhodobě aplikovat profylaxi VTE a co mu může hrozit bez správné profylaxe, i praktický nácvik techniky aplikace enoxaparinu (demo stříkačky), případně jej lze vybavit papírovým návodem pro aplikaci.

(pak)

Zdroj: Ghazi F. G., Schenker M. L., Smith R. N et al. Patient-reported barriers for adherence to prophylactic enoxaparin after orthopedic trauma surgery. Injury 2024 Aug; 55 (8): 111650, doi: 10.1016/j.injury.2024.111650.



Štítky
Angiologie Gynekologie a porodnictví Hematologie a transfuzní lékařství Chirurgie všeobecná Interní lékařství Onkologie Ortopedie Traumatologie Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se