#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Diagnóza poruch štítné žlázy by u gravidních žen měla být stanovena co nejdříve

13. 6. 2018

V rámci letošního, 10. ročníku Týdne štítné žlázy, pořádaného Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a mezinárodní pacientskou organizací Thyroid Federation, zazněl apel na gynekology i praktické lékaře, aby u žen, které plánují těhotenství nebo již otěhotněly, kontrolovali funkci štítné žlázy. Jen tak lze efektivně předejít jejímu neblahému vlivu na průběh gravidity.

Negativní dopady v rámci reprodukce

Porucha funkce štítné žlázy (ŠŽ) postihuje 8–10× častěji ženy než muže a představuje pro ně riziko mimo jiné v oblasti reprodukce. Ovlivňuje jejich menstruační cyklus, fertilitu i průběh gravidity. V jejím průběhu hrozí poškození plodu, samovolný potrat nebo předčasný porod, ale onemocnění se může na zdraví jejich potomků projevit také mnohem později, například až po zahájení školní docházky v podobě poruchy soustředění.

Snaha o zavedení rutinního screeningu

Česká endokrinologická společnost ČLS JEP se dlouhodobě zasazuje o to, aby vyšetření štítné žlázy bylo pevnou součástí rutinní diagnostiky, kterou ženy absolvují na začátku gravidity, ideálně v jejím 8.–9. týdnu. V těhotenské průkazce by se měla objevit vyšetření hlavního a vedlejšího hormonu štítné žlázy a tyreoidálních protilátek. Jak na tiskové konferenci u příležitosti Týdne štítné žlázy připomněl předseda Sdružení ambulantních endokrinologů MUDr. Richard Stejskal, až v 16 % případů aktuálních záchytů poruch štítné žlázy v graviditě si ženy svého onemocnění nejsou vědomy.

Vzhledem k omezeným finančním rozpočtům zdravotních pojišťoven byla ovšem snaha o zavedení screeningového programu u gravidních zatím neúspěšná. Rozhodnutí, zda u ženy provést jednoduché, dostupné a rychlé vyšetření, tedy stále zůstává na lékařích první linie – gynekolozích a prakticích pro dospělé.

Rizikové pacientky

V současnosti jsou vyšetřovány pouze ty gravidní ženy, které jsou z tohoto hlediska označovány jako rizikové, např. mají poruchu ŠŽ v rodinné anamnéze, jejich štítná žláza byla ozařována či operována, porucha se u nich projevila již v minulém těhotenství nebo jí trpěly v minulosti, případně mají gestační diabetes nebo kouří. Porucha funkce štítné žlázy bývá také asociována s medikací, např. s lithiem či amiodaronem, případně může být vyvolána hormonální stimulací při IVF.

Pravděpodobnost poruchy štítné žlázy stoupá, pokud mají ženy nebo jejich rodinní příslušníci diagnózu perniciózní anémie, vitiliga nebo některého z autoimunitních onemocnění. Vzhledem k tomu, že se v současnosti zdaleka nejedná o minoritní záležitost, představuje to podle MUDr. Stejskala dostatečný argument pro zavedení plošného screeningu. Není ani výjimkou, že se ženy dlouhodobě pokoušející otěhotnět dostanou k endokrinologovi oklikou přes centra asistované reprodukce.

Další postup po stanovení diagnózy

Pokud se prokáže podezření na poruchu štítné žlázy, je třeba, aby žena nejpozději do 2 týdnů navštívila endokrinologa, který okamžitě zahájí léčbu. Během několika týdnů by se totiž koncentrace hormonů měly znormalizovat, aby se zamezilo poškození plodu či samovolnému potratu. V realitě ovšem tento scénář komplikují dlouhé objednací doby endokrinologů i skutečnost, že v mnoha případech není navázána přímá spolupráce gynekologa s endokrinologem. 

(pok)



Štítky
Endokrinologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#