Únava a anémie v průběhu chemoterapie: Co může lékař udělat pro zlepšení kvality života?
Anémie a deficience železa jsou častou komplikací u pacientů se solidními maligními nádory i hematologickými malignitami, zejména v průběhu chemoterapie (CHT). Anémie je mnohdy příčinou únavy, narušení funkceschopnosti a snížení kvality života. Mezi důsledky anémie patří nedostatečná odpověď na protinádorovou léčbu i kratší přežití. Jak bezpečně řešit anémii navozenou chemoterapií (CIA) – pomocí přípravků stimulujících erytropoezu (ESA), i.v. podávání železa či transfuzí erytrocytů – a jak tyto modality kombinovat, shrnují současné doporučené postupy Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO).
Možnosti a cíle řešení anémie u pacientů dostávajících CHT
Největší množství důkazů o léčbě symptomatické CIA je k dispozici u ESA. Jejich použití je relativně bezpečné s výjimkou zvýšeného rizika žilní tromboembolie a velmi vzácných případů čisté aplazie červené řady (PRCA). Mimo schválené indikace je ale podávání ESA spojené s vyšší mortalitou. Účinnost ESA významně zvyšuje i.v. podávání Fe, ale dlouhodobá data nejsou k dispozici. Minimum studií u onkologických pacientů je naopak s podáváním transfuzí erytrocytů. Ty by měly být vyhrazeny pro případy, kdy hemoglobin (Hb) klesne pod 70–80 g/l nebo kdy je nutná rychlá úprava těžké anémie.
Hlavním cílem managementu anémie u onkologických a hematoonkologických pacientů je zmírnění či eliminace příznaků, zejména únavy, a zlepšení kvality života na základě minimálně invazivní a bezpečné léčby příčin anémie. Příčinou anémie je nejčastěji porucha erytropoetické aktivity a porucha homeostázy Fe, ale také vyplavení prozánětlivých cytokinů, které jsou reakcí na nádorové onemocnění nebo podání protinádorové léčby. Vzácnější příčinou může být deficit vitaminu B12.
Doporučený postup
Podávání ESA je doporučeno u pacientů se symptomatickou anémií léčených CHT nebo kombinací CHT a radioterapie s hladinou hemoglobinu (Hb) < 100 g/l a u pacientů s asymptomatickou anémií léčených CHT s hladinou Hb < 80 g/l. Léčbu anémie pomocí ESA je třeba zvážit u pacientů na CHT po úpravě deficitu Fe a vyloučení jiných příčin anémie. U pacientů, kteří nepodstupují CHT, nejsou ESA doporučeny.
Cílovou hodnotou je stabilní hladina Hb 120 g/l bez nutnosti transfuzí erytrocytů. Doporučená dávka ESA vychází ze schválených SPC jednotlivých přípravků. Obvykle je doporučeno přibližně 450 IU/kg/týden u epoetinů alfa, beta a zeta, 6,75 mg/kg každé 3 týdny nebo 2,25 mg/kg 1× týdně u darbepoetinu alfa a 20 000 IU 1× týdně u epoetinu théta. Pokud během 4–8 týdnů nedojde k odpovědi na léčbu ESA, není doporučena eskalace dávky ani změna přípravku (s výjimkou epoetinu théta, který se záměrně podává v nižší iniciální dávce s případným zdvojnásobením po 4 týdnech). U pacientů bez odpovědi hladiny Hb na léčbu ESA během 4–8 týdnů je tuto terapii třeba vysadit.
Podávání železa v i.v. přípravcích je doporučeno u pacientů na CHT s anémií (Hb ≤ 110 g/l nebo poklesem Hb o 20 g/l ze vstupní hodnoty ≤ 120 g/l) a s absolutním deficitem Fe (sérový ferritin < 100 ng/ml). Je-li současně zvažováno podávání ESA, podává se Fe v případě funkční deficience Fe (saturace transferinu < 20 % a sérový ferritin > 100 ng/ml) před nasazením ESA a/nebo během jejich podávání. Fe se má aplikovat jiný den než kardiotoxická CHT, případně na konci cyklu CHT. Doporučená dávka je u funkčního deficitu Fe 1000 mg v 1 dávce nebo v rozdělených dávkách dle SPC. U absolutní deficience Fe je třeba se řídit SPC jednotlivých přípravků.
Podání transfuze erytrocytů je odůvodněno pouze při hladině Hb 70–80 g/l nebo závažných příznacích anémie a potřebě rychlé úpravy Hb a zmírnění symptomů.
Obr. Schéma léčby chemoterapií navozené anémie u pacientů se solidními či hematologickými malignitami
Výhody a rizika jednotlivých postupů
Výhodou podávání ESA je snížení potřeby transfuzí erytrocytů a zmírnění symptomů souvisejících s anémií. Rizika zahrnují možné zvýšení výskytu trombotických příhod, vzácné případy PRCA, zvýšení mortality u pacientů neléčených protinádorovou terapií nebo léčených samotnou radioterapií, účinnost pouze u 60 % pacientů, navození funkční deficience Fe a pokles odpovědi v průběhu času.
Intravenózní přípravky s obsahem železa vedou k úpravě deficience Fe a anémie, snižují potřebu transfuzí erytrocytů a zvyšují odpověď na ESA. Jejich dlouhodobá bezpečnost u onkologických pacientů však dosud nebyla stanovena.
Transfuze erytrocytů vedou k okamžitému zvýšení Hb a hematokritu u všech léčených a rychle zmírňují symptomy spojené s anémií. Jejich nevýhodami jsou zvýšení rizika trombotických příhod, možné transfuzní reakce, přetížení oběhu, přenos patogenů, kratší přežití u pacientů s některými typy maligních nádorů podstupujících chirurgickou léčbu a zvýšené riziko infekcí kvůli imunosupresi.
Závěr
Terapie anémie a deficience železa může být pro pacienty léčené CHT přínosem jak z hlediska zmírnění subjektivních příznaků a zlepšení kvality života, tak z hlediska zachování účinnosti protinádorové léčby. I výše uvedená doporučení je ovšem třeba uplatňovat v rámci individualizovaného přístupu k pacientům po zohlednění vstupních hladin Hb, Fe a vitaminů skupiny B.
(zza)
Pokud máte zájem o další informace k této problematice, navštivte webové stránky: www.onkoplo.cz
Zdroj: Aapro M., Beguin Y., Bokemeyer C. et al.; ESMO Guidelines Committee. Management of anaemia and iron deficiency in patients with cancer: ESMO Clinical Practice Guidelines. Ann Oncol 2018; 29 (Suppl. 4): iv96−iv110, doi: 10.1093/annonc/mdx758.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.