Lonquex v profylaxi neutropenie navozené chemoterapií

21. 11. 2024

Přípravek Lonquex obsahuje lipegfilgrastim, růstový faktor stimulující kolonie granulocytů (G-CSF) s prodlouženou působností. Je indikovaný ke zkrácení doby trvání neutropenie a snížení výskytu febrilní neutropenie (FN) u dospělých a dětí ve věku od 2 let léčených cytotoxickou chemoterapií pro maligní nádorové onemocnění (s výjimkou chronické myeloidní leukémie a myelodysplastických syndromů).

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

    

Mechanismus účinku lipegfilgrastimu

Filgrastim je rekombinantní humánní G-CSF. Úlohou tohoto glykoproteinu je regulace produkce a uvolňování funkčních neutrofilů z kostní dřeně. Lipegfilgrastim je kovalentní konjugát filgrastimu s PEG (methoxypolyethylenglykolem) navázaným přes karbohydrátový linker, což vede k prodloužené působnosti dané snížením renální clearance. Lipegfilgrastim se váže na lidský receptor pro G-CSF.

Během 24 hodin vede k významnému zvýšení počtu neutrofilů v periferní krvi spolu s mírným zvýšením počtu monocytů a/nebo lymfocytů. K tomu dochází díky stimulaci proliferace hematopoetických progenitorových buněk, jejich diferenciaci na zralé buňky a vyplavení do periferní krve. G-CSF rovněž zvyšuje antibakteriální aktivitu neutrofilů, včetně fagocytózy.1

Snížení rizika nutné redukce intenzity chemoterapie

Panevropská neintervenční studie LEOS2 hodnotila účinnost a bezpečnost lipegfilgrastimu v každodenní klinické praxi u dospělých pacientů s různými typy maligních nádorů léčených cytotoxickou chemoterapií. Lipegfilgrastim byl podáván v primární (PP) nebo sekundární (SP) profylaxi neutropenie. Hlavním sledovaným parametrem byly úpravy dávky chemoterapie a biologické léčby a výskyt neutropenie v 1. léčebném cyklu s podáváním lipegfilgrastimu. Populace ve studii čítala 1313 pacientů průměrného věku 58 let, z nichž 70 % tvořily ženy. Nejčastějším typem nádoru byl karcinom prsu (47 % nemocných) a lymfom (26 % pacientů). Přes 96 % zařazených mělo nejméně 1 rizikový faktor FN. Většina (68 %) pacientů užívala lipegfilgrastim v rámci PP od 1. cyklu léčby a 15 % jich dostalo lipegfilgrastim poprvé v SP.

V 1. cyklu chemoterapie byla hlášena FN u 1,8 % pacientů s lipegfilgrastimem v PP a u 1,0 % v SP. Neutropenie stupně 3/4 se objevila u 7,5 % pacientů s lipegfilgrastimem v PP a u 6,7 % v SP. K odložení, snížení nebo vynechání dávky chemoterapie či biologické léčby došlo u 20,1 % pacientů s lipegfilgrastimem v PP a 28,1 % v SP. FN byla důvodem této změny systémové protinádorové léčby pouze u 1 % pacientů s lipegfilgrastimem v PP a u 2,1 % v SP a neutropenie stupně 3/4 u 2,1 % pacientů s lipegfilgrastimem v PP a u 5,5 % v SP. Nejčastější nežádoucí příhodou při podávání lipegfilgrastimu byly bolesti kostí, svalů či zad, závažné nežádoucí reakce na lipegfilgrastim se objevily u 3,2 % pacientů.

Tato studie ukázala, že s lipegfilgrastimem je v reálné praxi úprava intenzity chemoterapie nezbytná jen u minimálního počtu pacientů.2

Výhody podávání 1× za cyklus

Přípravek Lonquex je k dispozici v předplněné injekční stříkačce obsahující 6 mg lipegfilgrastimu v 0,6 ml roztoku. U dospělých je doporučená dávka 6 mg v 1 cyklu chemoterapie, podaná přibližně 24 hodin po cytotoxické chemoterapii (vzhledem k možné citlivosti rychle se dělících myeloidních buněk na cytotoxickou chemoterapii). Doporučená dávka u dětí vychází z tělesné hmotnosti, přičemž pro děti s hmotností ≥ 45 kg je doporučena stejná dávka jako pro dospělé. Lék se podává subkutánně do oblasti břicha, horní části paže nebo stehna. Mohou si ho aplikovat sami pacienti, pokud jsou dostatečně zaškolení, ovšem první aplikace má proběhnout pod přímým dohledem lékaře.

Dávku lipegfilgrastimu není nutné upravovat u starších osob a neočekává se, že by na farmakokinetiku přípravku měla vliv porucha ledvin nebo jater. Bezpečnost a účinnost u dětí do 2 let věku nebyly stanoveny. Podávání lipegfilgrastimu v těhotenství se nedoporučuje, kojení má být během léčby přerušeno.

Kontraindikací léčby lipegfilgrastimem je pouze hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku.1

Bezpečnost GSC-F s prodlouženou účinností

Nejčastějšími nežádoucími účinky při podávání lipegfilgrastimu jsou muskuloskeletální bolest a nauzea. Muskuloskeletální bolest je obecně přechodná, mírná či střední a lze ji ve většině případů zvládnout běžnými analgetiky. Časté nežádoucí účinky zahrnují trombocytopenii, hypokalémii, bolest hlavy, hemoptýzu, kožní reakce a bolest na hrudi. Mohou se vyskytovat hypersenzitivní reakce (alergické kožní reakce, kopřivka, angioedém a závažné alergické reakce) nebo reakce v místě vpichu (indurace a bolest). Byly hlášeny asymptomatická splenomegalie, intersticiální pneumonie, přechodné mírné až střední zvýšení alkalické fosfatázy a laktátdehydrogenázy a syndrom kapilárního úniku. Specifické protilátky proti léčivé látce se nově objevily u 0,86 % léčených lipegfilgrastimem, u 1,06 % léčených pegfilgrastimem a u 1,65 % pacientů s placebem. Nebyly pozorovány žádné neutralizační protilátky proti lipegfilgrastimu.1

   

Pokud máte zájem o další informace k této problematice, navštivte webové stránky: www.onkoplo.cz

   

(zza)

Zdroje:
1. SPC Lonquex. Dostupné na: www.ema.europa.eu/cs/documents/product-information/lonquex-epar-product-information_cs.pdf
2. Steger G., Pichler P., Airoldi M. et al. 1697P Use of lipegfilgrastim for the prophylaxis of chemotherapy-induced neutropenia: Pan-European non-interventional study. Ann Oncol 2018; 29 (Suppl. 8): viii607–viii608, doi: 10.1093/annonc/mdy300.



Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se