Informovanost o infekci HPV, jejích následcích a prevenci se týká všech lékařských specializací

25. 6. 2015

Na sedmé konferenci Sekce kolposkopie a cervikální patologie České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů ČR, která proběhla 5.–7. 12. 2014 v Praze, byl celý blok věnován důsledkům a prevenci infekce lidským papillomavirem (HPV). Přednášky tohoto bloku ukázaly, že je infekce HPV podstatou vysokého procenta zhoubných onemocnění v anogenitální a orofaryngeální oblasti, a vyzdvihly dosažené přínosy očkování proti HPV ve světě. Upozornily na pseudoodborné antivakcinační aktivity a potřebu adekvátní informovanosti všech lékařských specializací i veřejnosti.

Inzerce

Podle národního onkologického registru bylo v roce 2011 v ČR diagnostikováno 1 023 případů karcinomu děložního hrdla a 399 žen na tuto diagnózu zemřelo. Prevalence tohoto onemocnění dosahovala v tomtéž roce 17 398 žen (325/100 000 žen). Časový trend naznačuje mírný pokles výskytu od roku 2001 (o 10,8 %) a především mortality (o 28,3 %). V roce 2013 podstoupilo cytologické vyšetření 55 % českých žen starších 15 let, 4 % s pozitivním nálezem.

Udává se, že 99 % karcinomů děložního hrdla je spojeno s infekcí HPV. Tento virus však stojí také za 85 % případů karcinomu anu, 50 % karcinomů penisu, vulvy a pochvy, 20 % karcinomů orofaryngeální oblasti a 10 % karcinomů hrtanu. Typy HPV16 a 18 mají na svědomí 25 % low-grade lézí děložního hrdla, 50 % high-grade lézí v této oblasti, 70 % karcinomů děložního hrdla, 70 % ostatních genitálních karcinomů u žen a 60 % karcinomu anu. Infekce u mužů je přenosná na ženy.

Dvěma nejčastějšími afekcemi spojenými s HPV v otorinolaryngologii jsou recidivující respirační papilomatóza a karcinomy hlavy a krku asociované s HPV. Respirační papilomatózu vyvolávají především typy HPV6 a 11. Vedou k tvorbě exofytických lézí, zejména v oblasti vchodu do hrtanu a glottis. Existují dvě varianty: papilomatóza dětského věku s prevalenci 4/100 000 dětí, kdy se dítě nakazí při porodu v pohlavních cestách matky, a papilomatóza dospělých s prevalencí 2/100 000 projevující se chrapotem, kašlem a potížemi s polykáním, nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života. Léčba je zásadně chirurgická, ovšem onemocnění často recidivuje. Nádory hlavy a krku spojené s HPV jsou převáženě dlaždicobuněčné a jejich incidence celosvětově stoupá (400 000 případů ročně s mortalitou 223 000 případů za rok). Původcem je nejčastěji HPV16 a 18. Pacienti jsou na rozdíl od pacientů s HPV-negativními nádory, které dnes vykazují snižující se trend, mladší, většinou nekuřáci a bez abúzu alkoholu.

Celoplošné očkování dívek ve věku 12–13 let kvadrivalentní vakcínou proti HPV v Austrálii, ve kterém bylo pokryto 75–80 % cílové populace, vedlo k poklesu výskytu genitálních bradavic o 50 % u dívek a o 20 % u heterosexuálních chlapců. V Dánsku zjistili 6 let po vakcinaci téměř poloviční výskyt CIN II a III u vakcinovaných v porovnání s nevakcinovanými. V USA došlo v důsledku zavedení očkování k poklesu prevalence infekce HPV6, 11, 16 a 18 u dívek ve věku 14–19 let při porovnání období 2003–2006 vs. 2007–2010 o 65 %. V Austrálii bylo v únoru 2013 zahájeno očkování chlapců ve věku 12–13 let kvadrivalentní vakcínou. Cílem je snížení prevalence všech onemocnění souvisejících s HPV. Podpůrnými důvody jsou rovnost pohlaví při zodpovědnosti za péči o zdraví a příznivé výsledky analýzy nákladové efektivity. V USA platí rovněž doporučení k rutinní vakcinaci mužů a očkování chlapců doporučují také Rakousko, Německo a Kanada.

Výskyt hlášených nežádoucích účinků u kvadrivalentní očkovací látky dosahuje 53,9/100 000 dávek, a to včetně velmi vážných účinků. Ovšem pouze synkopy a tromboembolické příhody se objevily častěji, než odpovídá výskytu v běžné populaci.

Nezávislé sdružení odborníků nazvané HPV College apeluje na zvýšení proočkovanosti proti HPV. HPV problematika se týká nejen gynekologů a pediatrů, ale i urologů, proktologů, dermatologů a ORL specialistů, kteří se všichni s následky nákazy setkávají. Správně informováni by měli být všichni lékaři, protože není výjimkou, že nesprávně informovaný lékař ze vzdálenějšího oboru poskytne svým pacientům nebo médiím zavádějící informace. Stejně jako v ostatních zemích se i v ČR objevily antivakcinační aktivity, kdy především aktivistky zveličují nežádoucí účinky očkování a pro svá tvrzení používají zkreslená a nesprávně interpretovaná data. HPV College proto kromě webových stránek www.hpv-college.cz otevřelo také informační portál www.hpv-guide.cz a vydalo výzvu k důslednému vystupování proti pseudovědeckým a hrubě zavádějícím názorům.

(zza)

Zdroj: Šimůnková M. Dopady a prevence HPV infekce: Otázka nejen pro gynekology. Medical Tribune 26/2014.

Štítky
Gynekologie a porodnictví
Nejnovější kurzy
Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se