HPV a nádorová onemocnění v éře vakcinace

24. 11. 2015

Lidský papilomavirus (HPV) je považován za velmi významný karcinogen. Udává se, že hraje roli v rozvoji 5 % nádorů u lidské populace, zejména u žen (10 % všech nádorů u žen, v rozvojových zemích až 15 %). Recentní zkušenosti však dokládají, že řada těchto nádorů je potenciálně preventabilních s využitím vakcín proti HPV. Souhrn poznatků o infekci HPV, o karcinogenezi asociované s touto infekcí a o profylaktických vlastnostech vakcín přináší review řeckých autorů.

Inzerce

První hypotéza o vztahu infekce HPV a karcinomu děložního čípku byla postulována v 70. letech minulého století, k potvrzení tohoto vztahu došlo o 20 let později. Infekce HPV je nejčastější sexuálně přenosnou chorobou. HPV (zejména některé jeho specifické subtypy) je považován za etiologické agens u téměř všech případů nádorů děložního čípku či cervikální intraepitelové neoplazie (CIN).

Karcinom děložního čípku patří mezi tři hlavní příčiny úmrtí v souvislosti s nádorem u žen mladších 45 let. Je odhadováno, že ročně je celosvětově diagnostikováno 470 tisíc případů nádorových změn čípku a v souvislosti s tímto onemocněním zemře 230 tisíc žen, přičemž nejvíce úmrtí je zaznamenáno v rozvojových zemích.

HPV je možno klasifikovat do dvou skupin: subtypy s vysokým onkogenním rizikem (zejména subtypy 16, 18, 45 a 31) a s nízkým rizikem. Subtypy s vysokým rizikem jsou spojovány také s karcinomy v anální, perianální či orofaryngeální lokalizaci.

S ohledem na výše uvedená fakta nepřekvapuje konstatování, že vývoj a praktické používání vakcín proti HPV se považuje za jeden z největších medicínských úspěchů v posledních letech. V současné době jsou k dispozici dvě profylaktické vakcíny proti HPV – bivalentní (sérotypy 16/18) a kvadrivalentní (sérotypy 6/11/16/18).

Očekává se, že v souvislosti se zavedením vakcinace proti HPV by v dlouhodobějším horizontu mělo dojít k dramatickému poklesu mortality spojené s nádorovými onemocněními, v jejichž patogenezi se HPV uplatňuje. Dostupnost vakcín nicméně přinesla také debaty zahrnující zejména poměr nákladů a přínosu. Povinné očkování stále není součástí očkovacích režimů v řadě zemí západního světa a tento fakt odráží nejen ekonomické, ale i etické, politické a náboženské pozadí diskuse.

Potvrzená bezpečnost a účinnost obou vakcín proti HPV podporuje jejich široké používání. Matematické modely i dosavadní zkušenosti vedou k očekávání dramatického poklesu incidence s HPV asociovaných nádorových onemocnění a mortality s nimi spojené.

(eza)

Zdroj: Galani E., Christodoulou C. Human papilloma viruses and cancer in the post-vaccine era. Clin Microbiol Infect 2009 Nov; 15 (11): 977–981; doi: 10.1111/j.1469-0691.2009.03032.x.

Štítky
Gynekologie a porodnictví
Nejnovější kurzy
Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se