#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Využití HydroTerapie u komplikovaných ran

16. 5. 2025

I když stále existují rány, které jsou nezhojitelné, při použití správných materiálů pro lokální hojení, dodržování aseptických postupů a spolupráci pacienta či jeho blízkých dokážeme zkvalitnit život s nehojící se ránou. Následující článek se zaměřuje na možnosti HydroTerapie při léčbě komplikovaných ran. Seznamuje s praktickými příklady využití produktů HydroClean a HydroTac, zdůrazňuje důležitost sekundárního krytí pomocí produktu RespoSorb Super a v neposlední řadě prezentuje poznatky z případových studií, jež prostřednictvím metody sonikace potvrdily schopnost HydroCleanu vázat bakterie.

   

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

  

Široké spektrum pacientů s nehojící se ránou

Na základě klasifikace Wound Healing Society existují 4 hlavní kategorie nehojících se ran: dekubity, rány související s venózní etiologií, arteriální etiologií a diabetické vředy. Spektrum pacientů s nehojící se ránou je však v ambulantní praxi samozřejmě daleko širší. Kromě výše uvedených se často setkáváme také s popáleninami, dehiscencí operačních ran a onkologickými ranami. Nezřídka také na žádost chirurgů řešíme autolytické odstranění nekróz u pacientů, u nichž není z různých důvodů vhodné provést chirurgickou nekrektomii.

V naší ambulanci využíváme především fázové hojení ran. Tato metoda zajišťuje optimální prostředí pro hojení ran, což je klíčové pro jejich úspěšné zahojení. Výjimkou jsou pacienti s ischemickou chorobou dolních končetin (ICHDK) bez provedené intervence na tepenném systému, kde je nutná jiná léčba. U těchto nemocných používáme roztok Betadine, dokud nedojde k léčebné intervenci.

HydroTerapie v praxi – kazuistiky

HydroTerapie, která je založena na použití produktů HydroClean a HydroTac, představuje účinnou metodu pro hojení komplikovaných ran. Zatímco HydroClean se využívá ve fázi čištění rány, HydroTac se uplatňuje v granulační a epitelizační fázi. Praktické využití této terapie ilustrují následující kazuistiky.

Kazuistika 1

HydroTerapie byla použita u pacienta s rozsáhlou nekrózou na dolní končetině. Použití HydroCleanu vedlo k postupnému odloučení nekrózy a následnému vytváření granulace (viz obr. 1–3). Jakmile byla rána téměř vyčištěná, byl aplikován HydroTac, který podporuje granulaci a epitelizaci (viz obr. 4).

Na začátku každého převazu byla provedena hygiena rány a jejího okolí, byl proveden débridement a obklad rány pomocí HydroClean Solution či jiného obkladového roztoku. Proces hojení byl sice zdlouhavý, a to kvůli komorbiditám pacienta, ale výsledky byly nakonec velmi pozitivní.

  

Obr. 1–3  Pacient před aplikací HydroTac
  

   

Obr. 4  Po aplikaci HydroTac
  

    

Kazuistika 2

Druhá kazuistika se týká pacienta s chronickým bércovým vředem komplikovaným žilní insuficiencí a diabetem. Použití HydroCleanu a následně HydroTacu vedlo k významnému zlepšení stavu rány v relativně velmi krátkém čase (viz obr. 5–7).

   

Obr. 5–7  Pacient před aplikací HydroTac a po ní
  

   

Kazuistika 3

Dalším příkladem využití HydroTacu v kombinaci s HydroClean Solution byl případ mladého muže, který během rozlučky se svobodou utrpěl rozsáhlé poranění při motocyklové nehodě. Po přijetí do péče šlo vzhledem k blížícímu se termínu svatby o souboj s časem.

Po důkladném vyčištění všech ran byl aplikován HydroTac, což vedlo k rychlému zlepšení stavu rány během několika málo dnů. Nevěsta si dělala starosti, jak se její nastávající dostane do nových bot. Nicméně den před svatbou byl ženich téměř úplně zhojen. Díky včasné volbě produktu HydroTac se rána hojila rychle a efektivně, což umožnilo muži bez komplikací vstoupit do manželství.

Tento případ ilustruje, jak může správné použití vhodných produktů urychlit hojení i v případě rozsáhlých ran (viz obr. 8 a 9).

   

Obr. 8 a 9  Pacient před aplikací HydroTac a po ní
 

       

Proč a kdy je nutné sekundární krytí

Pro zajištění správného hojení je klíčové nejen použití kvalitních produktů, jako jsou například HydroClean či HydroTac, ale také aplikace sekundárního krytí k zamezení úniku exsudátu. HydroClean má v sobě velké množství Ringerova roztoku, který v kombinaci s exsudátem vytváří potřebu dalšího krytí. Bez sekundárního krytí by docházelo k úniku exsudátu do lůžka pacienta a okolí, což je nežádoucí. Dále je klíčové zachování hygieny rány i jejího okolí a kvalitní provedení převazů v domácím prostředí.

V ambulanci DiaPodi care používáme jako sekundární krytí RespoSorb Super, který účinně absorbuje exsudát a udržuje optimální vlhké prostředí pro hojení rány. Tento postup se osvědčil jako velmi efektivní a dokáže zamezit šíření infekcí či rozvoji dalších komplikací v souvislosti s únikem exsudace do okolí. V každém případě bych byla moc ráda, kdyby se v praxi nestávalo, že k nám chodí pacienti, kteří nahrazují sekundární krytí dětskými plenami, utěrkami, dámskými vložkami a podobně.

HydroClean váže bakterie do svého jádra

Výrobcem deklarovanou vlastnost HydroCleanu spočívající v jeho schopnosti vázat na sebe bakterie jsme se spolu s kolegy pokusili otestovat v praxi pomocí sonikace. Jedná se o laboratorní metodu, která umožňuje zachytit bakteriální kmeny, jež nejsou vždy detekovatelné ve stěrech.

Provedli jsme proto několik případových studií, které ukázaly, že HydroClean skutečně dokáže pojmout a zadržet bakterie, čímž podporuje hojení rány. Například u pacienta s chronickou žilní nedostatečností a bércovým vředem bylo zjištěno, že HydroClean účinně zachytil patogeny přítomné v ráně a podporoval její čištění a hojení.

Metoda sonikace byla využita také k ověření přítomnosti invazivních patogenů v ráně, jako jsou Staphylococcus aureus nebo Pseudomonas aeruginosa. I v těchto případech výsledky sonikace demonstrovaly, že HydroClean dokáže tyto „nezvané hosty“ v procesu hojení ran účinně vázat, a usnadnit tak finální epitelizaci rány.

Úspěch léčby máme ve svých rukou

Úspěch léčby komplikovaných ran nezávisí jen na správném výběru materiálů pro fázové hojení ran, ale také na dodržování hygienických a aseptických postupů.

Všichni naši pacienti jsou důsledně edukováni, že například v případě výskytu bércových vředů si musejí umývat bérce před každým převazem a používat při převazech dva páry rukavic. Samozřejmostí je dezinfekce rukou před převazem a po převazu a také dezinfekce plochy, na které je převaz prováděn. Nedodržování těchto zásad může vést k opakovaným infekcím a prodloužení hojení. Víme, že když toto pacienti dělat nebudou, budou si převazovat rány bez rukavic a podobně, nikdy se nedostanou z koloběhu výskytu patogenů, nehojících se ran a neustálého užívání antibiotik. Staphylococcus aureus totiž vydrží na bavlněných tkaninách až 72 dnů, Pseudomonas aeruginosa dokáže na suchých a neživých površích přežívat dokonce až 16 měsíců.

S cílem zlepšit edukaci se angažujeme také v pacientské organizaci Zahojíme, z.s., která vydává materiály pro laickou i odbornou veřejnost. Ty jsou schválené Českou společností pro léčbu rány, pacientům pomáhají správně pečovat o své rány v domácím prostředí a pro odborníky jsou nápomocné mimo jiné v edukační činnosti. Usnadňují tak péči a zlepšují výsledky léčby.

Nikdy to nevzdávejme. I „zázraky“ se dějí, a často dokážeme vyléčit dokonce třeba i rány, u kterých se zprvu předpokládá, že jejich jediným řešením je amputace.

  

PhDr. Adéla Holubová, Ph.D., MBA
DiaPodi care, s. r. o., Soběslav



Štítky
Dermatologie Dětská chirurgie Diabetologie Chirurgie cévní Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé Sestra v chirurgických oborech Sestra specialistka na hojení ran
Partneři sekce
hartmann logo 2025

Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#