#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Syndrom diabetické nohy a současné možnosti jeho terapie

18. 10. 2021

Chronické onemocnění, jakým je diabetes mellitus (DM), s sebou nese řadu dlouhodobých komplikací, k nimž bohužel patří i syndrom diabetické nohy (SDN). Péče o dlouhotrvající vředy je komplexní záležitostí, která zahrnuje vše od prevence až po nejrůznější formy lokální terapie, například hydroterapii.

Úvod

Syndrom diabetické nohy je častou pozdní komplikací diabetu. Je spojován s mnoha nežádoucími jevy, které významně zhoršují kvalitu života diabetiků i jejich okolí a zvyšují rovněž sociální a ekonomickou zátěž, morbiditu i riziko předčasného úmrtí na DM.

SDN je dle mezinárodního konsenzu (2015) definován jako infekce, ulcerace či destrukce tkání nohou diabetiků asociovaná s diabetickou neuropatií (senzorickou, motorickou i autonomní) a různým stupněm ischemické choroby dolních končetin. Projevuje se nejrůznějšími formami postižení kůže a podkoží, postižením kostí a v konečné fázi může vyústit v amputaci. SDN je celoživotní diagnózou a má tendenci zasahovat do kvality života pacientů řadou komplikací, jež se často opakují.

Klasifikace a patofyziologie

SDN můžeme klasifikovat několika způsoby. Např. Wagnerova klasifikace jej dělí do 5 stupňů dle hloubky ulcerace a přítomnosti infekce:

  • Stupeň 1: povrchová ulcerace (v dermis)
  • Stupeň 2: hlubší ulcerace (v subcutis, bez závažnější infekce)
  • Stupeň 3: hluboká ulcerace (pod plantární fascií, kosti, klouby) nebo ulcerace povrchovější, ale se závažnou infekcí (flegmóna, absces, osteomyelitida, artritida, tendinitida)
  • Stupeň 4: lokalizovaná gangréna (prsty, pata apod.)
  • Stupeň 5: gangréna celé nohy

Pokud jde o patofyziologii, ke vzniku diabetické nohy dochází působením několika různých faktorů. Narušení fyziologické homeostázy glukózy způsobuje hyperglykemický stav a aktivaci alternativních metabolických cest. To následně vede k rozvoji cévní insuficience, poškození nervů a vzniku ulcerací na dolních končetinách v důsledku plantárního tlaku a deformace chodidla. Poranění nohy způsobené ve 4 z 5 případů vnějším traumatem je však pro pacienta kvůli ztrátě citlivosti nepostřehnutelné.

Možnosti léčby

V první řadě je klíčové řádně kompenzovat diabetes, metabolické poruchy a upravit výživu. Důraz je kladen i na odlehčení nohy (prostřednictvím klidu na lůžku, pojízdných křesel, berlí atd.). Do komplexní terapie dále zahrnujeme léčbu infekce a ischémie, lokální terapii a prevenci reulcerací.

Aktuálně máme při lokální léčbě SDN možnost aplikovat velké množství moderních hojicích přípravků. Lokální léčba diabetických ulcerací je v první fázi zahájena nezbytným débridementem – čištěním spodiny rány a snesením hyperkeratóz z okolí defektu. Podle fáze, ve které se rána nachází, pak lze použít vhodné krytí. Mezi terapeutické metody v rámci SDN patří také lokální podtlak nebo metoda vlhkého krytí – hydroterapie.

Hydroterapie

Vlhké prostředí rány má několik výhod, jež vedou k rychlejší a lepší kvalitě hojení. Usnadňuje autolytický débridement, snižuje bolest, snižuje tvorbu jizev, aktivuje syntézu kolagenu, usnadňuje a podporuje migraci keratinocytů po povrchu rány a podporuje přítomnost a funkci živin, růstových faktorů a dalších rozpustných mediátorů v mikroprostředí rány.

Krytí lze použít k vytváření, udržování a kontrole vlhkého prostředí pro hojení ran. Vlhké krytí na rány lze rozdělit na filmy, pěny s póry, hydrokoloidy, hydrogely a algináty či aktivované absorpční polštářky. Působí tak, že absorbují nadměrný exsudát, choroboplodné zárodky a toxiny a zároveň ránu zvlhčují bez vzniku zbytečných macerací. Do metod vlhkého krytí zahrnujeme také podtlakové terapeutické systémy.

Ideální krytí by mělo poskytovat vlhké prostředí a mít optimální rychlost přenosu vodní páry (WVTR) a absorpční kapacitu. Mělo by také chránit ránu před traumatem a kontaminací. V neposlední řadě je důležité, aby bylo snadno aplikovatelné, bezbolestně odstranitelné a esteticky přijatelné.

Závěr

Jelikož prevalence DM globálně stoupá, narůstá také výskyt s ním spojených sekundárních komplikací, mezi něž patří syndrom diabetické nohy. Klíčovým faktorem léčby diabetických vředů je kompenzace diabetu. Dále je možné přistoupit k moderním formám lokální léčby, jakou je např. hydroterapie. K dispozici je široké spektrum forem krytí, jejichž působením vzniká optimální prostředí pro zhojení rány. V neposlední řadě je pacienty vždy třeba poučit o prevenci vzniku vředu.

(saz)

Zdroje:
1. Nuutila K., Eriksson E. Moist wound healing with commonly available dressings. Adv Wound Care (New Rochelle) 2021; 10 (12): 685–698, doi: 10.1089/wound.2020.1232.
2. Noor S., Zubair M., Ahmad J. Diabetic foot ulcer – a review on pathophysiology, classification and microbial etiology. Diabetes Metab Syndr 2015; 9 (3): 192–199, doi: 10.1016/j.dsx.2015.04.007.
3. Syndrom diabetické nohy. Ošetřování ran, 2021. Dostupné na: www.lecbarany.cz/odbornik/diagnozy/syndrom-diabeticke-nohy



Štítky
Dermatologie Dětská chirurgie Diabetologie Chirurgie cévní Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Partneři sekce
hartmann 2023

Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#