Karcinom prsu u mladých žen a jeho vliv na reprodukční schopnost

14. 5. 2010

Karcinom prsu je nejčastější onkologické onemocnění u žen ve vyspělých státech a zhruba u 12 % žen se objeví ve věku mezi 20 a 34 lety. Tendence posunu mateřství do pozdějšího věku má za následek, že řada pacientek s karcinomem prsu nemá v době diagnózy žádné dítě nebo plánuje další graviditu.

Karcinom prsu je nejčastější onkologické onemocnění u žen ve vyspělých státech a zhruba u 12 % žen se objeví ve věku mezi 20 a 34 lety. Tendence posunu mateřství do pozdějšího věku má za následek, že řada pacientek s karcinomem prsu nemá v době diagnózy žádné dítě nebo plánuje další graviditu. Většina karcinomů prsu je zachycena v časném stadiu, což znamená, že nádor je potenciálně kurabilní a nerozšířil se mimo prs nebo axilární lymfatické uzliny (duktální carcinoma in situ a stadia I, IIA, IIB, III A).

Údaje z velkých randomizovaných kontrolovaných studií a metaanalýz ukazují shodné procento přežití u pacientek léčených konzervativní terapií a radioterapií ve srovnání s mastektomovanými pacientkami. Udává se však, že věk pod 35 let je rizikovým faktorem pro lokálně-regionální recidivu nádoru, a proto je konzervativní způsob léčby u těchto žen dle některých autorů sporný.

Léčba karcinomu má negativní vliv na reprodukční funkci pacientky z řady důvodů. V první řadě je u vybraných skupin pacientek (s karcinomy exprimujícími hormonální receptory či u nosiček BRCA 1/2 genové mutace) provedena ovariální ablace nebo bilaterální ooforektomie. Dále je zřejmý toxický efekt chemoterapie na ovariální folikuly, projevující se přechodnou nebo trvalou amenoreou a následným úbytkem folikulů různého rozsahu.

Svoji roli hraje nutnost endokrinní léčby po dobu několika let, užívaný Tamoxifen má antiestrogenní efekt, způsobuje poruchy menstruace, ale také stimuluje ovulaci. Případná gravidita v době léčby Tamoxifenem je riziková nejen z důvodu mnohočetnosti plodů, ale i v důsledku jeho potenciální teratogenicity. Doporučení odkladu potenciální gravidity alespoň o 2 roky od stanovení diagnózy rovněž negativně ovlivňuje fertilitu pacientek.

U pacientek léčených pro karcinom prsu lze provést vyšetření tzv. ovariální rezervy (2. až 5. den menstruačního cyklu), zahrnující stanovení FSH, luteinizačního hormonu, estradiolu, inhibinu B, anti-Mullerova hormonu a stanovení počtu ovariálních antrálních folikulů. I když tato vyšetření přímo nekorelují se schopností fertility, mohou predikovat dřívější nástup menopauzy. Ovariální rezerva se během chemoterapie snižuje, především při léčbě taxany a cyklofosfamidem.

Řešení pro pacientky s karcinomem prsu plánujícími potomky je uchování fertility při odebrání a uchování ovariální tkáně či pomocí metod produkujících zralé oocyty nebo fertilizovaná embrya pro budoucí použití.

(moa)

Zdroj: Breast cancer in young women and its impact on reproductive function. Human Reproduction Update 2009 15 (3): 323–339; doi: 10.1093/humupd/dmn064



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se