Rozštěpové vady patra, vývoj mozku a vzrůst
Děti s izolovaným rozštěpem rtu či patra (isolated clefts of the lip and/or palate – ICLP) jsou menší a zřejmě mají abnormální strukturu mozku. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity v americké Iowě
Děti s izolovaným rozštěpem rtu či patra (isolated clefts of the lip and/or palate – ICLP) jsou menší a zřejmě mají abnormální strukturu mozku. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity v americké Iowě, jehož výsledky byly publikovány v srpnovém vydání odborného časopisu Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.
Podle výzkumníků pod vedení doktora Nopoulose z předešlých studií i empirie vyplývá, že u dětí s ICLP je prevalence dyslexie a jiných příbuzných poruch až desetkrát vyšší. Pro další průzkum této spojitosti vědci porovnávali 74 dětí s rozštěpovou vadou a odpovídající počet zdravých vrstevníků.
Ve skupině dětí s ICLP zjistili statisticky významně menší vzrůst a po vyloučení vlivu velikosti postavy také odhalili, že se u nich vyskytuje abnormálně malý mozek. Vážený průměrný objem mozku činil u dětí s rozštěpovou vadou 1377 ccm oproti 1422 ccm u zdravých kontrol. Děti s ICLP měly také méně objemný mozeček, a u chlapců byla navíc odhalena abnormální distribuce šedé hmoty.
Lepší pochopení významu změn růstu a vývoje u dětí s rozštěpovými vadami by mohlo vést k časnější diagnostice a účinnějšímu přístupu. V současnosti je ale nejprve nutné zhodnotit funkční dopad zjištěných změn pomocí prospektivní studie.
(jin)
Arch Pediatr Adolesc Med 2007;161:753–758,811–812.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Spermie, vajíčka a mozky – „jednohubky“ z výzkumu 2024/38
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?