Nosní sprej s mometazonfuroátem tlumí oční příznaky u sezonní alergické rýmy
Oční i nosní příznaky mají u alergiků dvě fáze. U všech pozorujeme okamžitou fázi reakce, která je vyvolána uvolněním histaminu z žírných buněk pomocí IgE. U poloviny pacientů se rozvine i pozdní fáze reakce, kdy dochází k tvorbě dalších prozánětlivých působků.
Oční i nosní příznaky mají u alergiků dvě fáze. U všech pozorujeme okamžitou fázi reakce, která je vyvolána uvolněním histaminu z žírných buněk pomocí IgE. U poloviny pacientů se rozvine i pozdní fáze reakce, kdy dochází k tvorbě dalších prozánětlivých působků.
Nejčastějšími nosními příznaky jsou kýchání, svědění a ucpání nosu. Téměř 85 % pacientů má současně i obtíže oční – svědění očí, slzení, pálení, otoky. Nejčastěji jsou jimi postiženi pacienti se sezonní alergickou rýmou. Polovina z nich tyto příznaky vnímá velmi negativně.
Topické kortikosteroidy tlumí jak okamžitou tak i oddálenou fázi alergické reakce. Jsou lékem volby u středně těžké a těžké alergické rýmy. Pokud oční příznaky přetrvávají i při léčbě nazálními kortikosteroidy nebo při léčbě celkovými antihistaminiky, je doporučena léčba topickými antihistaminiky nebo kromony v očních kapkách.
Účinnost nosního spreje s mometazonfuroátem na oční příznaky alergie byla zatím hodnocena pouze retrospektivně. Američtí lékaři proto ve své studii zkoumali tento účinek prospektivně. Celkem 429 pacientů starších 12 let se středně těžkou nebo těžkou sezonní alergickou rýmou bylo rozděleno do dvou skupin. Studie probíhala od dubna do června. Po dobu 15 dní byla polovina pacientů léčena denně 200 µg mometazonfuroátu nazálně, polovina placebem. Pacienti denně pomocí standardizovaných dotazníků hodnotili oční a nosní příznaky a kvalitu života.
Pacienti léčení mometazonem pociťovali výrazné zlepšení nosních i očních příznaků, které bylo statisticky významné. Léčba byla dobře tolerována. Tato první prospektivní studie prokázala dobrou účinnost mometazonfuroátu nejen při léčbě nosních, ale také při léčbě očních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou.
(van)
Zdroj: Prenner B. a spol., J Allergy Clin Immunol, Volume 125, Issue 6, Pages 1247–1253.e5 (June 2010); doi: 10.1016/j.jaci.2010.03.004
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorostOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Proč jsou nemocnice nepřítelem spánku? A jak to změnit?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/42
- MUDr. Jana Horáková: Remise již dosahujeme u více než 80 % pacientů s myastenií
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
Mohlo by vás zajímat