#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pracovní lékařství - Informace o časopisu

Časopis Pracovní lékařství vychází od roku 1949. Je odborným lékařským periodikem zaměřeným na problematiku pracovního lékařství, nemocí z povolání, hygieny práce, poskytování zdravotní péče pracujícím (závodní preventivní péče) a dalších oborů a odvětví, které s uvedenou tématikou souvisejí (kupř. ortopedie, neurologie, otorhinolaryngologie, dermatologie, fyziologie práce, psychologie práce, zdravotnická problematika cestování do zahraničí, hyperbarická medicína, letecká medicína a další).

Jeho odborným garantem je Společnost nemocí z povolání ČLS JEP.

Časopis Pracovní lékařství uveřejňuje původní práce, souborná sdělení, doporučené diagnostické a léčebné postupy, posudková kriteria používaná při hodnocení profesionálních poškození zdraví, legislativní informace, kasuistická sdělení, zprávy z odborných sjezdů a setkání i diskuse k aktuálním pracovnělékařským tématům.

Časopis je důležitým zdrojem odborných informací pro lékaře, kteří se zabývají pracovním lékařstvím, a pro lékaře všech oborů, které se podílejí na zajišťování jakékoliv zdravotní péče pro pracující.

ISSN 0032-6291 (Print)
ISSN 1805-4536 (Online)

Redakční rada

VEDOUCÍ REDAKTORKA

MUDr. Karin Boušková, Ph.D.
Hradec Králové

ZÁSTUPKYNĚ VEDOUCÍHO REDAKCE

Doc. MUDr. Monika Kneidlová, CSc.
Praha

REDAKČNÍ RADA

doc. MUDr. Igor Bátora, CSc.
Bratislava

prof. MUDr. Jana Buchancová, CSc.
Martin

MUDr. Rostislav Gromniva, Ph.D.
Ostrava

doc. MUDr. Jiří Chaloupka, Ph.D.
Martin

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.
Ostrava

Doc. MUDr. Jiří Chaloupka, CSc.
Hradec Králové

MUDr. Petr Malenka, Ph.D.
Brno

MUDr. Vendulka Machartová, Ph.D.
Plzeň

MUDr. Hana Lehocká, Ph.D.
Ostrava

Doc. MUDr. Marie Nakládalová, Ph.D.
Olomouc

Redakce

Vydává

Česká lékařská společnost J. E. Purkyně
Sokolská 31
120 26 Praha 2

Vedoucí redaktorka

MUDR. Karin Boušová, Ph. D.

Zástupkyně vedoucího redaktora

Doc. MUDr. Monika Kneidlová, CSc.

Odpovědná redaktorka

Ing. Lenka Šplíchalová

Registrační značka MK ČR E 745.

Rukopisy zasílejte na adresu

karin.bousova@fnhk.cz

monika.kneidlova@fnkv.cz

  • Zaslané příspěvky se nevracejí, jsou archivovány ČLS JEP.
  • Vydavatel získá otištěním příspěvku výlučné nakladatelské právo k jeho užití.
  • Otištěné příspěvky autorů nejsou honorovány, autoři obdrží bezplatně jeden výtisk časopisu.
  • Vydavatel a redakční rada upozorňují, že za obsah a jazykové zpracování inzerátů a reklam odpovídá výhradně inzerent.
  • Žádná část tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem dalšího rozšiřování v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem, ať již mechanickým nebo elektronickým, včetně pořizování fotokopií, nahrávek, informačních databází na mechanických nosičích, bez písemného souhlasu vlastníka autorských práv a vydavatelského oprávnění.

Předplatné a inzerce

Vychází 4krát ročně.

Předplatné na rok 540,- Kč

Jednotlivé číslo 135,- Kč

Informace o předplatném podává a objednávky českých předplatitelů přijímá

Nakladatelské a tiskové oddělení ČLS JEP
Sokolská 31
120 26 Praha 2
tel.: +420 296 181 805
       +420 778 775 059
E-mail: nto@cls.cz

Výroba

Prager Publishing - LD s. r. o.
Elišky Přemyslovny 1335
150 00 Praha 5 - Zbraslav

Rozšiřuje

  • V ČR – Nakladatelství Olympia, a. s., Praha

  • do zahraničí (kromě SR) – Myris Trade s. r. o., V Štíhlách 1311/3, P. O. Box 2, 142 01 Praha 4

  • ve SR www.ipredplatne.sk, infolinka :0800 188 826, email :info@ipredplatne.sk, ,objednavky@ipredplatne.sk

Informace o podmínkách inzerce poskytuje a objednávky přijímá

Dana Brzobohatá

PRAGER PUBLISHING
Elišky přemyslovny 1335, 150 00 Praha 5 - Zbraslav
www.prager-print.cz

brzobohata@prager-print.cz

tiskarnaprager@prager-print.cz
telefon: +420 602 377 675

Pokyny pro autory a recenzenty

Časopis Pracovní lékařství zveřejňuje původní práce a sdělení z praxe z oborů pracovní lékařství, nemoci z povolání, hygiena práce, fyziologie práce, mentální hygiena a psychologie práce, články zaměřené na poskytování pracovnělékařských služeb, články kritické, organizační, z historie oboru, souborné referáty, zprávy o odborných akcích,  zprávy o nových knihách, o významných pracích z cizích časopisů a bibliografie časopisů z oboru pracovní lékařství.

Redakce přijímá pouze práce, které mají vysokou profesionální úroveň, odpovídají pravidlům progresivního pravopisu a jsou napsány podle těchto pokynů.

K publikaci v časopisu může být přijat pouze rukopis, který nebyl a nebude publikován v jiném časopisu. Výjimku tvoří pouze abstrakta vědeckých konferencí.
Všechny rukopisy procházejí hodnocením redakce a recenzním řízením. Uveřejněná práce se stává majetkem redakce a přetisknout její část v jiné publikaci lze jen s citací původu a souhlasem redakce. Nepřijaté rukopisy se vracejí jen na vyžádání.

Práce zasílané k publikaci musí  být doplněny prohlášením, že nebyly a nebudou současně zadány jinému časopisu. Musí být napsány v jazyce českém, slovenském nebo anglickém.

Práce zasílejte elektronicky současně na tyto adresy:

karin.bousova@fnhk.cz
monika.kneidlova@fnkv.cz

Text článku je nutné dodat do redakce psané na zpracovat v editoru Microsoft Word verze 6.0/95 a vyšší; typ písma Times New Roman, velikost 12,  řádkování 1,5. Text, který chcete zdůraznit, napište tučně. Práce zaslané redakci musí být formulovány s konečnou platností. Text nelze doplňovat po korektuře, opravují se při ní pouze chyby vzniklé v tiskárně.                                                          
Pojmenování souborů v elektronické podobě vychází ze jména autora.

U všech prací je nutné zachovávat přesnost a stručnost ve vyjadřování, u dokumentace zařazovat pouze přílohy nezbytné pro pochopení obsahu práce. Jednotky a veličiny uváděné v pracích musí být podle uznávaných jednotek SI.

Zkracování slov s výjimkou obvyklých zkratek se nedoporučuje. Pokud je třeba zkrátit výraz, který se v textu často opakuje, uvádí se zkratka v závorce za prvním použitím tohoto výrazu. Zkratky však zásadně nepoužívejte v nadpisu nebo souhrnu.

Rukopis se skládá z těchto částí:

  1. Titulní strana
  2. Souhrn v českém nebo slovenském jazyce
  3. Souhrn v angličtině
  4. Vlastní text
  5. Přehled literatury, za ním jméno a příjmení prvního autora s tituly, přesnou adresou, na niž se zasílá veškerá korespondence, korektury
  6. Přílohy

Ad 1. Na titulní straně uvádějte v tomto pořadí:
výstižný název práce, příjmení, zkratka křestního jména (bez čárky mezi), bez titulů;
(je-li více autorů z několika pracovišť, všechny očíslujte podle pracovišť);
název a sídlo pracoviště, jméno a příjmení vedoucího pracoviště s plným titulem, pod čarou poznámka o případné předchozí publikaci ve formě přednášky.

Ad 2. a 3. Souhrn pište ve třetí osobě. Má vystihovat obsah práce a mít nejvýše 30 řádků bez ­použití zkratek. Musí přehledně popisovat cíl práce, ­postup a dosažené výsledky. Na konci souhrnu uveďte 3-6 klíčových slov, pokud možno podle hesel v Index Medicus nebo Bibliographia Medica Cechoslovaca.

Ad 4. Vlastní text je u původních prací a souborných referátů rozdělen obvykle na úvod, metodiku, výsledky, diskusi a závěr.
Úvod – zachycuje stručně účel práce a shrnuje zdůvodnění studie nebo pozorování.
Soubor a metodika – charakterizuje výběr pacientů, včetně kontrol. Použité metody, přístroje a postupy se popisují do takových podrobností, aby jiná pracoviště mohla postup reprodukovat. Na zavedené metody, včetně statistických, se pouze odkazuje. U metod, které byly publikovány, ale nejsou dostatečně rozšířeny, se uvádějí odkazy a stručný popis. U nových nebo podstatně modifikovaných metod se kromě popisu uvádějí důvody jejich použití a hodnotí se jejich spolehlivost. Přesně se charakterizuje použití léčiva a chemikálie, včetně mezinárodních zkrácených chemických (generických) názvů, dávek a způsobů podávání.
V kazuistikách se namísto souboru, metodiky a výsledku uvádí „Vlastní pozorování“ či „Kazuistika“ apod. |
K označení pacientů se neužívají jména, iniciály ani čísla chorobopisů. Uvádějí se počty pozorování a použité statistické hodnocení.
Výsledky – uvádějí se v logickém sledu textu, v tabulkách a na obrázcích. V textu se neopakují všechny údaje z tabulek a obrázků, zdůrazňují se a shrnují pouze nejdůležitější pozorování. Číselné údaje je třeba doložit statistickým hodnocením.

Diskuse – vyzdvihují se zejména nové, důležité aspekty práce a závěry, které z nich vyplývají. Neopakují se podrobné údaje uvedené v předchozím oddíle. Výsledky vlastního pozorování a závěry se srovnávají s jinými odbornými studiemi a plánovanými záměry práce. Neopakují se podrobnosti uvedené v předchozím oddíle.
Závěr – neuvádějí se tvrzení, jež nejsou spolehlivě podložena údaji ani nároky na prioritu.

Poděkování – vyjadřuje se pouze osobám, které podstatně přispěly k vypracování studie. Autoři musí mít souhlas všech osob uvedených v poděkování.

Referáty a recenze knih a článků je nutno psát co nejkratší. Způsob polemiky musí být věcný, nikoliv osobní. Při psaní referátů o článcích a knihách ze zahraničí uvádějte po jménu a iniciále křestního jména autorů původní cizojazyčný název práce (u jazyků nepoužívajících latinky převedený do latinky) a za ním v závorce český nebo slovenský překlad a pramen s citací podle ČSN.

Ad 5. Přehled použité literatury obsahuje všechny publikace, z nichž autoři čerpali důležité informace a podněty nebo s nimiž srovnávají vlastní výsledky (zpravidla s výjimkou učebnic a encyklopedií). Do seznamu se nezařazují publikace, které autoři nepoužili. V případě nedostupnosti důležitého pramene se cituje také zdroj sekundární informace. Neužívají se citace typu „osobní sdělení“, „nepublikovaná data“ apod. V případě nutnosti stačí příslušná zmínka v textu. Mezi citace lze zařadit práce přijaté k publikaci (s uvedením zkratky názvu časopisu s poznámkou „v tisku“), nezařazují se práce zaslané k publikaci, ale dosud nepřijaté, zmínku o nich lze rovněž uvést v textu.
Nejde-li o přehled nebo postgraduální vzdělávání, je žádoucí uvést pouze 10–15 zásadních (odkazových) citací. Citace musí odpovídat ČSN ISO 690:2011, resp. Vancouverské normě. Odkazy na literaturu v textu se uvádějí pouze čísly v hranaté závorce. Citace jsou v seznamu řazeny abecedně podle jména prvního autora (anonymní publikace se uvádějí na konci seznamu) a jsou pořadově očíslovány. Jednotlivé citace se píší na nový řádek.

Citace časopiseckých prací (Je vhodné citovat literaturu, která není starší než 5 let, omezit autocitace): příjmení autora a zkratka křestního jména, tečka, plný název práce, tečka. Oficiální zkratka časopisu, rok, středník, ročník (ev. číslo), dvojtečka, první
stránka, pomlčka, poslední stránka, tečka.
Citace knihy: autor, název knihy. Místo vydání, dvojtečka, nakladatel a rok, popř. rozmezí stran, na kterých se uváděná problematika nachází.
Při citaci knižní kapitoly: jméno autora a název kapitoly, tečka. In: Citovaná kniha.
Citace článku ve sborníku začíná uvedením jména autora a názvu práce, následuje In: jméno editora, název sborníku, místo vydání, vydavatel, rok a stránky.
V názvech časopiseckých prací psaných anglicky začíná velkým písmenem jen první slovo názvu, v ostatních slovech se píše na počátku malé písmeno, pokud nejde o vlastní jméno, zeměpisný název, národ.

Příklady správných forem citací:

1. citace článku v seriálových publikacích

  • Tůma, J., Novák, P. Prevence tuberkulózy. Pracovní lékařství, 1999, roč. 51, č. 5, s. 201–210.
  • Zendo, Y., Hasegawa, A., Beliczky, J. M. Acute effects of inhalation exposure to ethanol (Akutní účinky inhalační expozice etanolu). Archives Environmental Health, 1998, 53, č. 2, s. 97–102.

2. citace tištěné monografické publikace

  • Novák, J., Chlubna, A., Jiřincová, M. Moderní ergonomie. Praha: Avicenum, 1993, 318 s.
  • Partsch-Funes, L. Health Effects of Diving (Zdravotní důsledky potápění). New York: Peter Brammer and Sons Company, 1996, 512 s.

3. citace příspěvku v monografické publikaci

  • Horáček, J. Působení vibrací. In Černoch, P. et al. Fyzikální faktory. Olomouc: Technické vydavatelství, 1999, s. 312–319.
  • Matthews, J. N. Working conditions of Seamen (Pracovní podmínky námořníků). In Wasserman, P. A. Occupational Medicine. Chicago, New York, London: Medical Publishers, 1996, s. 217–229.

4. citace článku nebo abstrakta ze sborníku

  • Barták, N., Zámečník, J., Adlerová, K. Nové poznatky o intoxikaci kobaltem. In Sborník XIII. xenobiochemického sympozia. Praha, 1995, s. 18.
  • Rettigelli, A. F., Yaneva, T. I. Pulmonary barotrauma (Barotrauma plic). In Proceedings of the International Meeting on Hyperbaric Medicine. Boston, 1998, s. 26–29. (Poznámka: překlad cizojazyčného názvu sdělení do češtiny nebo slovenštiny není nezbytný.)

Informace o lokaci elektronických dokumentů:
– odkaz na elektronickou monografii
Olson, Nancy (ed.) Cataloging Internet Resources: A Manual and Practical Guid    [on line]. 2nd ed. Dublin: OCLC, c1997 [2003-04-09]. Dostupný z www: <http://www.oclo.org/oclc/man/9256cat/toc.htm>. ISBN 1- 55653-236-9.

– citování online dokumentu (neznámý autor)
Dlouhodobý záměr Univerzity Karlovy v Praze [on line]. 1999–09–09 [2002–11–20].
Dostupný na www:<http://certik.ruk.cuni.cz/asuk/dlouhodoby/zamer.html>

– elektronické seriálové publikace
odkaz na časopis v elektronické podobě:

JEP: The Journal of Electronic Publishing [on line]. Ann Arbor (MI): University of Michigan Press. 1995- [cit. 2003-04- 02]. 12x ročně. Dostupný také z www:<http://www.press.umich.edu/jep/index.html. ISSN 1080-2711.

– odkaz na webovou verzi tištěného časopisu:
Forum: časopis Univerzity Karlovy. Praha: Univerzita Karlova, 1995-. 1x za 14 dnů. Dostupný také na www: <http://enlil.ff.cuni.cz/.

Existuje-li verze tištěná a mimo ni je dokument dostupný i na internetu, uvedeme jako první verzi tištěnou a poté i aktuální dostupnost na internetu.

Ad 6. Přílohy : označují se,  a to v textu celým slovem a v závorce zkratkou (obr. 1, graf 1). Musí být průběžně číslovány a mít doprovodnou legendu. K vyjádření stejného výsledku nelze používat současně tabulky i obrázky.

Obrázky a fotografie musí být zpracovány tak, aby z nich nebylo možné identifikovat pacienta. (Je nezbytné na nich např. zakrýt oči nebo jiné části obličeje, odstranit rodné číslo apod.) Nelze-li se z odborných důvodů vyhnout uveřejnění obrázků nebo fotografií, podle nichž lze pacienta identifikovat, musí první autor práce přiložit k rukopisu písemné prohlášení, že pacient nebo jeho právní zástupce s takovým uveřejněním souhlasí a že vůči vydavateli časopisu Pracovní lékařství nebude uplatňovat nárok na náhradu škody.

Místo, kde se má příloha v textu umístit, se vyznačí na levém okraji stránky čtverečkem s označením přílohy (např. obr. 1 nebo tab. 1). Totéž označení se umístí v textu do závorky.

Za literaturou plné jméno a příjmení se všemi tituly, adresa pracoviště autora,
 e-mailová adresa.

Poslední strana
Prohlášení, že práce nebyla zadána jinému časopisu ani jinde otištěna.
Prohlášení o střetu zájmů.
Pro potřeby redakce: Adresa prvního autora pro korespondenci,
e-mailová adresa. U prací výzkumného charakteru uvádějte číslo grantu a konstatování souhlasu etické komise.

ZPRACOVÁNÍ TEXTU

Text článku je nutné zpracovat v editoru Microsoft Word 6.0/95 a vyšší verze.
Při zpracování textu v elektronické formě pamatujte na následující podmínky:
– Textový editor není psací stroj, neukončujte řádky klávesou „enter“; ta se používá pouze k ukončení odstavce.
– Důsledně rozlišujte psaní 0 (číslice 0) a O (písmeno O), dále 1 (číslice 1) a l (písmeno malé L).
– Před znaky tečka, čárka, dvojtečka, otazník, vykřičník se nepíše mezera, za nimi ano.
– Tři tečky –...– se píší bez mezer. Jsou-li na konci slova, je mezera za nimi, jsou-li na začátku slova, je mezera před nimi.
– Používejte kulaté závorky ( ), nikoli lomítka /.
– Fyzikální jednotky oddělujte od hodnot mezerou.
– Nepište „prostrkaný“ text (např.: t e x t) pomocí klávesy mezerníku, vyznačte text jiným způsobem (např. kurzívou).
– V nadpisech pište slova velkými písmeny (např. ÚVOD, SOUBOR NEMOCNÝCH) a nadpis zvýrazněte ještě tučně.
Pod nadpisem vynechejte řádek.
– Ve vlastním textu článku užívejte tučné písmo jen výjimečně. Podtržené písmo nepoužívejte.
– Řecká písmena pište opisem – tedy nikoli β, ale beta.
– Zásadně nepoužívejte dělení slov a nepoužívejte tvrdé mezery.
– Pozor na časté chyby: správně se píše 5 let, ale 5letá, nebo 5 %
(pět procent), ale 5% (pětiprocentní), dva a půl se píše 2,5, ne 2.5!
– V češtině se píše desetinná čárka (3,14), avšak v angličtině desetinná tečka (3.14).
– V češtině se jednotky tisíc neoddělují mezerou (9876), avšak desítky tisíc ano
 (19 876). V češtině se neoddělují tisíce tečkou (100 000), avšak v angličtině ano (100.000).

DOKUMENTACE

Tabulky zasílejte jako součást článku v souboru word.
Každá tabulka musí mít číslo a název, název musí mít i každý sloupec tabulky. Obsah v tabulce vymezujte tabulátorem a ne množstvím mezer.
Vysvětlivky pište pod tabulku, vysvětlete všechny zkratky, které jste užili.
Rozlišujte obrázky, fotografie, grafy a schémata. Každý z nich zašlete samostatně (ne vložený do textu). Obrázky, fotografie, grafy a schémata nesmějí být dodány
v souboru word. Při převodu do lámacího programu se snižuje kvalita fotografií a obrázky, grafy i schémata se rozpadají.
Každý obrázek, fotografie, graf či schéma musí mít legendu obsahující pořadové číslo, eventuálně nutné vysvětlivky.
Umístění dokumentace se v textu článku uvede v závorce –např. (obr. 1, graf 1).
Obrázky, fotografie, grafy a schémata musí být dodány ve formátu jpg, tif nebo eps. V popisech v obrázcích, grafech, schématech, popř. vzorcích používejte velká
 začáteční písmena.

Použití cizích materiálů

Materiály (obrázky, fotografie, grafy, schémata aj.) převzaté z jiných pramenů/publikací mohou být publikovány pouze s písemným souhlasem osoby/nakladatelství, které mají příslušné autorské/nakladatelské právo (copyright ©). Vyžádejte si svolení i od autorů prací v tisku, nepublikovaných dat, osobního sdělení. Za respektování autorských práv odpovídá autor článku.

O přijetí prací rozhoduje redakční rada na základě posudků recenzentů, jimž se každá práce předkládá. Redakce si vyhrazuje právo provést menší úpravu rukopisu, zejména souhrnu, a provést jazykové úpravy. Zásadní změny, navržené recenzentem, provede autor podle posudků a po dohodě s redakcí. Po úpravě textu vrátí autor příspěvek s původním textem a recenzními posudky v době co nejkratší.

Korektury

Přijaté práce se autorům zasílají ke korektuře. Opravují se písmenkové chyby, nelze měnit nebo doplňovat text. Jazykovou úpravu, kterou provádí redakce časopisu podle nových pravidel pravopisu, lze měnit jedině tehdy, jestliže jí byl narušen smysl věty. Korektury provádějte podle korektorských značek. Korektury vracejte elektronicky do jednoho týdne  odpovědné redaktorce časopisu (splichalova.l@seznam.cz).

Redakce
Aktualizováno: 23.2.2023

Kontakt

NAKLADATELSKÉ A TISKOVÉ ODDĚLENÍ (NTO)

Informace o předplatném podává a objednávky českých předplatitelů přijímá

Nakladatelské a tiskové oddělení ČLS JEP
Sokolská 31
120 26 Praha 2
tel.: +420 296 181 805
E-mailnto@cls.cz

předplatné časopisů:
telefon: 296 181 805, 778 775 059
fax: 296 181 805
e-mail: nto@cls.cz

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#