Ultrazvukové vyšetření žil dolních končetin


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 158
Kategorie: Knihy

Musil, D. et al.:

Ultrazvukové vyšetření žil dolních končetin

Praha, Grada Publishing, 2008, první vydání, 152 s., formát 240 x 165mm, brožované, barv., cena 390 Kč. ISBN 978-80-247-2161-3.

Když napíši, že kniha MUDr. Dalibora Musila a spolupracovníků „na našem knižním trhu citelně chyběla“, je to skutečně pravda. Ultrazvukové vyšetření žil dolních končetin je v ambulancích našich angiologů běžným rutinním vyšetřením pravděpodobně jen o něco méně časté než EKG vyšetření. Také lékařů provádějících toto vyšetření není málo. A až do tohoto roku žádná monografie ultrasonografie (nebo lépe a správněji ultrasonoangiografie) nebyla. Mladí lékaři – budoucí angiologové, kteří se rozhodli toto vyšetření provádět, se neměli z čeho učit, a to ztěžovalo také jejich výchovu. Jde ovšem i o sjednocení názorové, interpretační, nomenklatuirní aj. Přitom v České republice pracuje kolem 400 ambulantních angiologů a v téměř 140 nemocnicích je ultrasonografie žil dolních končetin obligátním vyšetřením. Počet pojišťovnami registrovaných vyšetření jde do desetitisíců ročně.

Knihu napsali tři pracovníci z lékařských fakult v Brně a Olomouci. Především doc. J. Herman a MUDr. D. Musil jsou známi z odborné literatury i přednášek jako autoři některých flebologických témat. Brožovaná kniha je nevelkého rozsahu, má sice jen 140 stran odborného textu, ale problematiku představuje téměř v celém jejím rozsahu. Její menší rozsah (který se vzhledem k cílové skupině čtenářů ukáže určitě jako výhodný) je totiž podmíněn skutečností, že tato kniha není klinická flebologie, ale skutečně pouze ultrazvukové vyšetření žilního systému dolních končetin. Vlastní odborný text je rozdělen do 8 kapitol. První kapitola je úvodem, 2. Ultrazvuk ve flebologii (20 s.), 3. Anatomické poznámky k žilnímu systému dolních končetin (26 s.), 4. věnovaná problematice diagnostiky žilní insuficience (30 s.), 5. a 6. problematikám tromboflebitidy a hluboké žilní trombózy (8 + 18 s.), 7. jiným nálezům na žilách dolních končetin (vrozené malformace, aneuryzmata a některé vzácnější nálezy, např. valveless syndrome aj. (10 s.). V 8. kapitole je několik kazuistik. A protože ultrasonografie je zobrazovací metoda nepřekvapí, že text je bohatě ilustrován. Napočetl jsem celkem 63 obrázků v dobré barevné kvalitě a odpovídající perokresby (autorem je MUDr. D. Musil) usnadňují orientaci. Také 14 tabulek je přiměřený počet. Literatura je uváděna vždy za každou kapitolou a je aktuální. Rejstřík byl konstruován s pečlivostí, je podrobný a bude se v něm dobře hledat.

Kniha je určena především pro lékaře praxe. Proto ji ocení praktikující /kliničtí angiologové, kardiologové, internisté případně radiologové (tedy ti, kteří v praxi nejčastěji ultrasonografické vyšetření žil dolních končetin provádějí), přínosná bude i pro angiochirurgy.

Nepochybuji o tom, že kniha bude úspěšná. Nejen proto, že je kvalitní, ale proto, že je skutečně potřebná, a že „na našem knižním trhu dlouhý čas citelně chyběla“.

Jan Petrášek

128 08 Praha 2, U Nemocnice 1


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek CytoChip

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se