CytoChip


Autoři: J. Čížek
Působiště autorů: PentaGen s. r. o.
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 169-170
Kategorie: Sjezdy

Array CGH se využívá pro odhalení odchylek v počtu kopií genu s vyšším rozlišením, než je možné pomocí karyotypizace a tradiční CGH. CytoChip™ je BAC čip v klinické kvalitě vytvořený pro zlepšení managementu pacientů s konstitucionálním genetickým onemocněním.

CytoChip™ slouží ke skenování subtelomer s průměrným rozlišením 250 kb, spolehlivě detekuje mozaicismus a diagnostikuje 90 známých genetických stavů s rozlišením 100 kb. Celý genom je skenován s průměrným rozlišením 565 kb, které nabízí velké množství diagnosticky relevantních informací s minimem polymorfismů. Vyhodnocování se provádí pomocí široce rozšířeného software BlueFuse od stejného výrobce.

Oblasti genomu, kde jsou všechny klony hodnoceny jako normální, jsou vyhodnoceny velmi rychle a spolehlivě, díky přesné a aktuální anotaci jednotlivých polymorfismů. K dispozici jsou FISH próby pro přímou validaci fyzické lokalizace výsledku analýzy. CytoChip používá klony široce validované BAC knihovny Rosewell Park Cancer Institute, takže je k dipozici nomenklatura pro všechny případné výsledky.

BlueGnome je inovativní firma z Cambridge (UK), která se zatím dostala ve využití biočipů pro klinickou cytogenetiku nejdále. Její řešení je kompletní, počínaje vlastním čipem, veškerými potřebnými reagenciemi, špičkovým vyhodnocovacím software i FISH próbami, sloužícími pro konfirmaci výsledku. Její systém je již používán v mnoha cytogenetických laboratořích po celém světě. Od jeho uvedení na trh v roce 2006 byly vyrobeny tisíce čipů. Na základě těchto zkušeností byl vytvořen CytoChip verze 2, který je novým standardem genetické klinické diagnostiky.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se