Jedenáctá celostátní konference DNA diagnostiky Praha, 6.–7. prosince 2007


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 168
Kategorie: Sjezdy

Tradiční konference molekulárních genetiků se obvykle koná v Praze nebo Brně na začátku prosince a účel, který se snaží naplňovat, je především seznamovací. Naše odborná veřejnost totiž trpí značným separatizmem, málokdo z nás Pražáků ví, co se děje v Brně, v obdobném ústavu jiné fakulty, v jiné nemocnici, dokonce často netuší, na čem se pracuje v sousední laboratoři. Touha po světovosti nám nasazuje brýle na dálku, kterými se koukáme za česká humna, ale do vlastní zahrady dobře nevidíme. Dnešní věda se pokouší analyzovat co největší počty případů, abychom si mohli „statisticky oprávněně“ dovolit zobecňovat a generalizovat. Proto dochází k vyhledávání spolupracovníků s podobnými zájmy a k spolčování, což se dnes děje v globálním měřítku, ale často spíše se zahraničními kolegy než s domácími, a není to jen proto, že obvykle mívají lepší možnosti a zdají se nám prospěšní, ale hlavně proto, že si dříve uvědomili, že nejcennější pro výzkum v lidské genetice jsou zdroje materiálu, a projevili o spolupráci s námi zájem. Dnes jsou již naše možnosti téměř stejné a dokážeme dosahovat i srovnatelně kvalitních výsledků.

Za dané situace vystupuje do popředí význam vzájemné informovanosti.

Konference, které se zúčastnilo 147 kolegů, byla jako obvykle rozdělena do tří zasedání, z nichž poslední je vždy věnováno organizačním záležitostem včetně zveřejnění výsledků externí kontroly kvality pořádané domácími subjekty. Tentokrát bylo toto jednání zpestřeno bohatou diskuzí o připravovaném návrhu zákona o DNA. Výchozí verzi návrhu omezenou na kriminalistické použití DNA analýz připravil D. Vaněk. Ta byla částečně upravena tak, aby byla použitelná i pro ostatní laboratoře, především zdravotnické. Nicméně se ukázalo, že v řadě předpisů, vyhlášek a zákonů je DNA zmiňována, bohužel ne zcela sourodým způsobem, proto účastníci diskuze dospěli k závěru, že bude třeba se přípravě takového návrhu věnovat podrobněji, aby bylo možné dosáhnout pojetí, které by vyhovovalo co největšímu počtu hledisek, a při stanovení pevných pravidel umožňovalo i vědecký pokrok.

Organizaci konference podpořily společnosti: PentaGen s.r.o., BIOGEN s.r.o., GeneTiCA s.r.o. a Beckman Coulter Inc.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek CytoChip

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak na primární i sekundární osteoporózu − prakticky a v kostce
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Rosa

Léčba roztroušené sklerózy

Důležitost adherence při depresivním onemocnění
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se