#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Co je nového v léčbě starších nemocných s AML

doc. MUDr. Anna Jonášová, Ph.D.
1. interní klinika − klinika hematologie 1. LF UK a VFN v Praze

Co je nového v oblasti léčby starších nemocných s akutní myeloidní leukémií (AML)?

U starších pacientů s AML, kteří nejsou schopní podstoupit intenzivní chemoterapii 3+7 (kombinace cytarabinu a daunorubicinu), se zaměřujeme na „jemnější“ léčebné přístupy, které mají nižší toxicitu, jsou dobře tolerované, ale stále mohou být velmi efektivní. Důležitou terapeutickou modalitou pro tuto skupinu je synergicky působící kombinace azacitidinu (AZA) s venetoklaxem (VEN). Pokud má pacient mutaci v genu IDH1 nebo IDH2 (což je u AML relativně běžné), lze zvážit kombinaci VEN + AZA s inhibitory IDH1 či IDH2 ivosidenibem a enasidenibem, což může dále zlepšit účinnost léčby. Nasazení těchto léčiv tak přináší slibné výsledky a solidní šance nejen na dosažení remise a dlouhodobé přežití, ale také na zlepšení kvality života i u pacientů, pro které nejsou vhodné intenzivnější režimy. 

Jaké máte zkušenosti s dobou do dosažení léčebné odpovědi u VEN + AZA v závislosti na úvodní dávce v kombinaci s profylaxí nebo bez ní?

U řady nemocných dochází k dosažení remise po 2.−3. cyklu léčby. Vidíme ale samozřejmě i lepší respondenty, což bývají například nepředléčení pacienti, dále je to u AML, které nejsou sekundární, tedy progredující z myelodysplastického syndromu (MDS) či myeloproliferativních chorob (MPD), a v neposlední řadě v případech AML s dobrými cytogenetickými a NGS markery. Zde pozorujeme velmi promptní odpovědi již i po 1. cyklu.

Stran dávkování je jistě důležité se snažit vždy dosáhnout maximální dávky, to jest 400 mg/den po dobu 28 dnů. U všech nemocných, převážně starších a komorbidních nebo s velmi špatnými hodnotami krevního obrazu a zvláště dysplazií dřeně, to ale v praxi mnohdy není možné a je nutné použít profylaxi, například kotrimoxazol a antimykotika. Literární data z reálné praxe pak dokládají, že podávání venetoklaxu lze zkrátit − u nás volíme zkrácení podávání na maximálně 2 týdny. Jinak je ovšem obecně doporučeno spíše limitovat dávky AZA před eventuálním omezením dávky VEN.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#