Monoterapie valproátem v indikaci fokální epilepsie

5. 8. 2016

Valproát sodný je již dlouhou dobu užíván v terapii epilepsie. Studie publikovaná v European Journal of Neurology opět prokázala dobrou účinnost léku i jeho snášenlivost v léčbě epilepsie s fokálními záchvaty.

Design studie

Prospektivní otevřená mezinárodní studie hodnotila léčbu valproátem v monoterapii u pacientů s nově diagnostikovanou epilepsií s fokálními záchvaty. Účinnost a snášenlivost byly sledovány po dobu 6 měsíců u celkem 1 192 dospělých a 792 dětských pacientů. Léčebná denní dávka u dětí činila průměrně 683 mg a u dospělých 987 mg.

Výsledky 

Studii dokončilo celkem 90 % pacientů, kteří absolvovali klinické sledování po celou dobu jejího trvání. Bez záchvatu bylo po celou dobu sledování 83,7 % dětí a 72,7 % dospělých.

Nežádoucí účinky, které mohly souviset s léčbou, se objevily u 10,2 % pacientů. To vedlo v 1,7 % případů k úpravě dávkování. Nejčastěji se objevily přírůstek hmotnosti, zažívací obtíže a neurologické či kožní projevy.

Závěr

Valproát sodný ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním tak díky své účinnosti a dobré snášenlivosti znovu potvrdil své postavení léku první volby v indikaci epilepsie s fokálními záchvaty.

(imt)

Zdroj: Jedrzejczak J., Kunčíková M., Magureanu S.; VIPe Study Group. An observational study of first-line valproate monotherapy in focal epilepsy. Eur J Neurol 2008 Jan; 15 (1): 66−72.Štítky
Psychiatrie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se