Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 2. část (medikamentózní léčba kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy)

29. 11. 2014

Shrnutí základů medikamentózní léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a symptomů dolních močových cest (lower urinary tract symptoms - LUTS) podle nedávno vydaných doporučení Americké urologické asociace (AUA) – druhá část o léčbě kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy (5-ARIs).

Možnosti farmakologické léčby

Léčba kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy

Z výsledků dlouhodobých klinických studií plyne, že kombinovaná terapie je co do účinnosti srovnatelná s α-blokátory, ale lepší než monoterapie 5-ARIs. U mužů se zvětšenou prostatou je pak kombinovaná terapie lepší než monoterapie oběma skupinami (úroveň doporučení 3). Více se zlepšují jak symptomy LUTS, tak i maximální rychlost proudu moči (od 6. měsíce trvání kombinované léčby). Rozhodnutí mezi léčbou monoterapií 5-ARIs a terapií kombinovanou by mělo záviset na objemu prostaty a hodnotách PSA. Oproti oběma monoterapiím má kombinovaná léčba více nežádoucích účinků.

Kombinační terapie vede k rychlé a trvalé úlevě od symptomů BHP a signifikantně snižuje riziko akutní retence moči a operace prostaty u mužů se středními až závažnými LUTS ve zvýšeném riziku progrese. Kombinační terapie je v léčbě těchto pacientů účinnější než monoterapie oběma skupinami. Lepších výsledků kombinované léčby je dosaženo od 9. měsíce léčby při porovnání s monoterapií α-blokátory a od 3. měsíce při porovnání s monoterapií 5-ARIs (p < 0,001 pro obě porovnání).

Vhodná délka trvání kombinované terapie však není zcela jasná. Data z dlouhodobých studií naznačují, že efekt α-blokátorů na výskyt první retence moči nebo operace je pouze dočasný. Zdá se tedy, že po určité době by bylo možné α-blokátor vysadit, pro konkrétní doporučení v této oblasti ale zatím není dost podkladů.

(epa)

Zdroj: Mcvary KT, Roehrborn CG, Avins AL, et al. American Urological Association Guideline: Management of Benign Prostatic Hyperplasia (BPH).Štítky
Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se