Etanercept obnovuje kostní metabolismus u pacientů s revmatoidní artritidou po léčbě jinými chorobu modifikujícími léky

3. 6. 2015

Potlačený kostní metabolismus při léčbě pacientů s revmatoidní artritidou (RA) chorobu modifikujícími léky (DMARD) se po tříměsíční léčbě etanerceptem opět zvýšil. Etanercept rovněž výrazně potlačil systémový zánět.

Do studie, která hodnotila vliv léčby DMARD na markery kostního metabolismu v séru, bylo zařazeno 33 pacientů s RA. Při vstupu do studie byli pacienti léčeni DMARD a glukokortikoidy nejméně 6 měsíců a poté jim byl po dobu 12 týdnů podáván etanercept  (inhibitor TNFα). Sérové hodnoty kostních markerů těchto pacientů při vstupu do studie a po léčbě etanerceptem byly porovnány s hodnotami u zdravých jedinců a u pacientů s RA dosud neléčených DMARD odpovídajícího věku a pohlaví.

U pacientů léčených DMARD byly při vstupu do studie zjištěny nižší hodnoty kostní alkalické fosfatázy (bALP, marker kostní novotvorby) a C-terminálního telopeptidu kolagenu typu 1 (CTX-1, marker kostní resorpce) než u pacientů dosud neléčených DMARD. Po 12 týdnech léčby etanerceptem došlo ke zvýšení hladiny CTX-1 a sklerostinu (inhibitor kostní novotvorby produkovaný osteocyty) v séru. U pacientů se snížením skóre aktivity choroby (DAS-28) se hladina sklerostinu zvýšila statisticky významně z 1,67 pg/ml při vstupu do studie na 2,51 pg/ml (p = 0,021). Zvýšení hladiny sklerostinu po léčbě etanerceptem pozitivně korelovalo se zvýšením CTX-1 a bALP.

Autoři studie došli k následujícímu závěru: U pacientů s RA léčených DMARD byl zjištěn snížený kostní metabolismus v porovnání s dosud neléčenými pacienty s RA. Zvýšení sérové hladiny CTX-1 a sklerostinu po krátkodobé léčbě etanerceptem svědčí pro obnovu homeostázy kostního metabolismu.

(zza)

Zdroj: Lim M. J., Kwon S. R., Joo K., et al. Early effects of tumor necrosis factor inhibition on bone homeostasis after soluble tumor necrosis factor receptor use. Korean J Intern Med. 2014 Nov; 29 (6): 807–13. doi: 10.3904/kjim.2014.29.6.807. Epub 2014 Oct 31.

 

 



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se