Vhodnou sekvencí biologické léčby metastatického kolorektálního karcinomu s divokým typem RAS by měly být inhibitory EGFR – inhibitory VEGF

10. 12. 2015

Kliničtí onkologové stojí při léčbě pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem (mCRC) s divokým typem RAS často před obtížným rozhodnutím, zda v 1. linii podávat v kombinaci s chemoterapií inhibitor receptorů pro epidermální růstový faktor (EGFR), nebo inhibitor vaskulárního endotelového růstového faktoru (VEGF). Současné preklinické a klinické údaje přinášejí biologické opodstatnění sekvence inhibitor EGFR – inhibitor VEGF.

Přesněji řečeno, podávání inhibitoru EGFR (cetuximab, panitumumab) v 1. linii může vést k jedinečným biologickým změnám, které zvyšují citlivost nádoru k následným liniím terapie. U protilátek vůči VEGF (bevacizumab) je tomu naopak.

Tyto poznatky vyplývají z průzkumu publikované literatury, jehož výsledky zveřejnili američtí odborníci v srpnu 2015. Průzkum databáze PubMed a webových stránek ASCO/ESMO provedli v říjnu 2014. Výsledky dokládají lepší přežití pacientů s mCRC s divokým typem RAS, u nichž jsou v 1. linii podávány protilátky proti EGFR v kombinaci s chemoterapií, v porovnání se samotnou chemoterapií i s kombinací VEGF + chemoterapie.

Sekvence podávané léčby u metastazujícího CRC bez mutací RAS je důležitým parametrem léčby. Podle těchto údajů by pořadí inhibitor EGFR – inhibitor VEGF, vždy v kombinaci s chemoterapií, mohlo vést k lepším výsledkům léčby z hlediska přežití pacientů.

(zza)

Zdroj: Wainberg Z. A., Drakaki A. The importance of optimal drug sequencing in metastatic colorectal cancer: biological rationales for the observed survival benefit conferred by first-line treatment with EGFR inhibitors. Expert Opin Biol Ther 2015 Aug; 15 (8): 1205–1220.

 

 Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se