Vhodná hustota larev Cochliomyia macellaria při použití u chronických a infikovaných ran

6. 9. 2015

Léčba ran larvami (larvální terapie – LT) představuje aplikaci sterilních larev mouchy Cochliomyia macellaria F. na chronické nebo infikované rány. Cílem tohoto postupu je podpořit a urychlit proces hojení.

Za rozvojem LT stojí hlavně vysoká cena speciálních krycích materiálů a antibiotik užívaných v tradiční léčbě chronických a infikovaných ran, u některých kmenů bakterií navíc dochází i k rozvoji rezistence na používaná antibiotika. LT je k oficiální léčbě schválena asi ve 20 zemích světa. Cochliomyia macellaria F. (řád: dvoukřídlí, čeleď: bzučivkovití) je moucha, jejíž larvy se k LT nekrotických zranění a ran hodí nejlépe.

Experimentální studie brazilských autorů se věnovala hlavně hodnocení chování larev Cochliomyia macellaria F. u chronických a infikovaných ran a snažila se najít nejvhodnější hustotu jejich aplikace. Krysám byly na zádech aplikací 0,2 ml 25% kyseliny chlorovodíkové vytvořeny čerstvé léze. Poté byly krysy rozděleny do 5 skupin – skupina označená jako LT5 byla léčena 5 larvami/cm2; skupina LT15 15 larvami/cm2; skupina LT25 25 larvami/cm2; skupina DEB mechanickým odstraněním nekrotické tkáně a skupina NUL nebyla léčena nijak. U skupin léčených LT byly použity larvy sterilizované roztokem NaClO, které byly v lézích ponechány 12 hodin. Proces hojení byl hodnocen kvalitativně (makroskopicky a mikroskopicky) a kvantitativně (časový interval do úplného zhojení).

Během studie bylo zjištěno, že larvy Cochliomyia macellaria se živí jen nekrotickou tkání, takže se k LT výborně hodí. Nicméně signifikantní rozdíly mezi jednotlivými experimentálními skupinami nebyly nalezeny, pouze u lézí krys ze skupiny LT25 byla zaznamenána větší vaskularizace rány.

Mechanismy účinku LT nejsou zcela známy, nicméně se zdá, že LT hraje důležitou roli nejen v odstranění nekrotické tkáně, ale i v alteraci imunitní reakce organizmu člověka. Při LT je vhodné využívat vyšší hustotu larev (minimálně 25 larev/cm2).

(epa)

Zdroj: Nassu M. P., Thyssen P. J. Evaluation of larval density Cochliomyia macellaria F. (Diptera: Calliphoridae) for therapeutic use in the recovery of tegumentar injuries. Parasitol Res. 2015 May 30. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se