Dieta MIND zpomaluje stárnutí mozku

20. 10. 2015

Hybridní dieta MIND je kombinací středomořské stravy a diety zvané DASH určené ke zmírnění hypertenze. Autoři diety MIND z Rush University Medical Center (Chicago, USA) v observační studii ukázali, že u starších pacientů znamená dodržování této stravy po necelých 5 letech o 7,5 roku „mladší mozek“ v porovnání s osobami, které tuto dietu nedodržují.

Hybridní dieta MIND je kombinací středomořské stravy a diety zvané DASH určené ke zmírnění hypertenze. Autoři diety MIND z Rush University Medical Center (Chicago, USA) v observační studii ukázali, že u starších pacientů znamená dodržování této stravy po necelých 5 letech o 7,5 roku „mladší mozek“ v porovnání s osobami, které tuto dietu nedodržují. Dieta MIND by podle autorů uvedené studie, publikované v červnu 2015 v časopisu Alzheimer’s and Dementia, mohla bránit stárnutí mozku a předcházet demenci.

Dieta MIND zahrnuje potraviny a živiny, u nichž existují vědecké důkazy o přínosu v prevenci demence. Jde o 15 složek stravy, z nichž 10 je zdravých pro mozek a 5 patří do skupiny představující pro mozek nezdravé potraviny. Nezdravými potravinami jsou červené maso, máslo/margaríny, sladkosti/moučníky, plnotučný sýr a dále smažené potraviny, resp. potraviny z rychlého občerstvení (fast-food). Konzumaci těchto potravin je třeba omezit na < 1 lžíci másla/den a < 1 porci/týden u každé z následujících 3 kategorií: sladkosti/moučníky, plnotučné sýry, potraviny typu fast-food.

Naopak v prevenci stárnutí mozku by měl člověk denně zkonzumovat nejméně 3 porce celozrnných výrobků, 1 porci listové zeleniny, 1 porci jiné zeleniny a sklenici vína. Dále by měl po většinu dní konzumovat oříšky, obden fazole, nejméně 2× týdně drůbež a bobulové ovoce (bobule představují jediné ovoce povolené v dietě MIND) a nejméně 1× týdně rybu.

Studie zahrnovala 960 dospělých osob průměrného věku 81,4 roku. Studie nebyla intervenční, autoři pouze hodnotili stravu, kterou účastníci konzumovali. Průměrný pokles kognitivních funkcí byl v této studii 0,8 jednotky standardizovaného skóre za rok a dieta MIND pokles kognitivních funkcí významně zpomalila (β = 0,0092; p < 0,0001).

V praxi si stačí zapamatovat, že strava, která je zdravá pro srdce, je nejspíše zdravá také pro mozek. Pokud člověk jí zdravě, dodává svému stárnoucímu mozku dostatek živin a kyslíku a tím mu dává šanci vyrovnat se s faktory, které způsobují Alzheimerovu chorobu i jiné demence.

(zza)

Zdroj: Brooks M. Hybrid "MIND" diet keeps aging brain sharp. Medscape Medical News, Psychiatry. Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/849251 [navštíveno 30. 9. 2015]Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se