Deset největších rizik, která s sebou přinášejí technologie v lékařské péči

10. 3. 2015

I když inovace a pokrok v technologiích zlepšují lékařskou péči a zachraňují životy, nesou s sebou určitá rizika, která můžou ohrozit pacienta. Ústav ECRI (Pensylvánie, USA), nezisková organizace, která se zabývá zlepšováním péče o pacienty, aktualizovala seznam 10 největších rizik vyplývajících z technologií používaných v klinické medicíně pro pacienty pro rok 2015.

  1. Již čtvrtý rok za sebou představují hlavní riziko na tomto seznamu klinické alarmy. Důvodem jejich selhání je nejčastěji opomenutí přenastavení hraničních hodnot při připojení nového pacienta, volba nevhodných hraničních hodnot a výběr nevhodné úrovně priority, která neodpovídá závažnosti stavu a rychlosti nutné intervence.
  2. Riziko chyb v elektronických zdravotních záznamech v podobě neúplné, nepřesné nebo neaktuální informace, záměny dat mezi pacienty, chybějících údajů nebo pozdě zanesených údajů může vést k nesprávným terapeutickým rozhodnutím.
  3. Nebezpečné může být i chybné použití infuzní pumpy. Nejčastěji jde o případy, kdy je jednomu pacientovi podáváno více léků v i. v. infuzi najednou. Může jít o špatné naprogramování pumpy, připojení hadičky ke špatnému zásobníku, použití špatné pumpy nebo špatné hadičky, nebo dokonce o chybnou cestu podání (např. i. v. namísto epidurální).
  4. Nedostatečná dezinfekce a sterilizace chirurgických nástrojů a endoskopů může vést k šíření patogenů.
  5. Částečné nebo úplné rozpojení ventilátorů může rychle vyústit v anoxii a poškození mozku. V prevenci těchto stavů je nutné používat alarmy se správným nastavením a dostatečnou slyšitelností.
  6. Rizikové můžou být i chyby v používání zařízení na přemisťování pacientů, např. nedostatečné připoutání pacienta nebo přetížení zařízení.
  7. Z důvodu zvýšení kvality obrazu při zobrazovacím vyšetření jsou pacienti někdy zbytečně vystavováni příliš vysoké radiaci.
  8. Nežádoucí příhody s sebou můžou nést i robotické operace, zejména v případě nedostatečně vyškoleného personálu. Důvodem může být nevhodné rozmístění členů zdravotnického týmu nebo vybavení, které by mělo být přizpůsobeno velikosti robota, nutné přemístění pacienta nebo náhodné posunutí operačního stolu.
  9. Ačkoliv propojení zdravotnických přístrojů do sítí přináší své výhody, zvyšuje také náchylnost k zavirování programů nebo nabourání se do sítě. Zaznamenané případy zatím nevedly k poškození pacientů, ale zahrnují např. nutnost dočasného uzavření katetrizační laboratoře nebo nevhodné šíření či zcizení důvěrných informací o pacientech.
  10. Mezi rizika technologií ve zdravotnictví patří i ignorování potřeby aktualizace nebo stažení nového softwaru. Mezi popsané důsledky patří podání nevhodné léčby či přehřátí přístroje vedoucí k jeho zničení.

(zza)

Zdroj. Mark Crane. 10 Worst Medical Treatment Dangers 2015. January 16. 2015. http://www.medscape.com/features/slideshow/medical-treatment-dangers#2 (navštíveno 25. 2. 2015).Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se